Autonomní vozidla potřebují podrobnější mapy

Autonomní vozidla potřebují podrobnější mapy
, , aktualita
Autonomní vozidla se vyvíjejí a budou se potřebovat podle něčeho přesně orientovat. K tomu však potřebují i speciálně uzpůsobené mapy, které budou vybaveny co nejvetším množstvím podrobností, jež systém auta potřebuje.reklama
Mapy se budou muset stát mnohem podrobnější a přesnější. Tato změna však není nutná kvůli lidem, kteří si v obtížných situacích zvládnou při řízení poradit sami, ale kvůli autonomním automobilům, které vyžadují přesnější informace o tom, kde se zrovna nacházejí.

Autonomní auta můžou mít různé úrovně autonomie. Pro vozidla, která už mají vysoký stupeň, jsou nové mapy nutností. Stupeň autonomie závisí na tom, s čím vším si automobil zvládne poradit sám. Stupeň 5 už klade na automobil velmi vysoké nároky, vozidlo si musí umět ve všech situacích poradit samo. Musí být plně autonomní, takže cestujícímu bude stačit zadat jen cíl cesty. Vozidla s nižším stupněm už spadají do "omezené autonomie".

Na autonomní automobily čeká v reálném světě mnoho nástrah. Například na dálnici nebývá problém, auta se ale dostanou do úzkých při nejrůznějších zácpách, zúžených cestách či kvůli různým špatným povrchům bočních silnic. Rozhodně si nyní nemůžete jen sedět za volantem a vůbec na něj nesahat. Právě k takové idylce potřebují autonomní auta mapy, které budou všechny tyto informace obsahovat. Lidský řidič totiž může předvídat hodně dopředu, pokud zná danou cestu velmi dobře, něco takového potřebují i automobily.

Nové 3D mapy s vysokým rozlišením by měly sestávat z přesných informací o jízdních pruzích, o šířce silnic a z přesného popisu povrchu komunikace. Tyto informace vozidlům výrazně ulehčí práci, protože nebudou mít o některých věcech přehled jen ze svých kamer. Jen samostatné vytvoření map nebude stačit, proto bude také významnou složkou jejich neustálá aktualizace.

S cílem vytvořit nové mapy automobilky jako BMW, Audi, Mercedes-Benz a Ford investovaly do společností, jako je Here nebo Civil Maps. Právě tyto společnosti by měly pomoct vytvořit mapu, která bude určená autonomním automobilům v budoucnosti. Společnost Here začala na mapách s vysokým rozlišením pracovat u roce 2013, kdy vytvořila výzkumný prototyp. Počáteční mapa by měla být vytvořena k roku 2020, kdy by se na silnicích měly začít objevovat první zástupy autonomních automobilů, jež budou nové mapy vyžadovat. Mapy od Here by měly být přesné na centimetry, takže by měly přinášet téměř exaktní obraz skutečnosti.

3D mapa s vysokým rozlišením se má podle Here stát dalším senzorem, který bude mít autonomní vůz k dispozici. Umělá inteligence automobilu si tak bude moct lépe představit reliéf okolí. Kromě map se však budou autonomní automobily potýkat ještě s legislativou.

Zdroj: arstechnica.com
reklama
Nejnovější články
Lexar uvádí USB 3.1 flashku JumpDrive Tough, vydrží téměř 150 °C Lexar uvádí USB 3.1 flashku JumpDrive Tough, vydrží téměř 150 °C
V nabídce USB flash disků se nově objevuje vysoce odolný model JumpDrive Tough. Zvládne pracovat v mrazu i za extrémního tepla, přežije vysoký tlak a nezahanbí se ani solidními přenosovými rychlostmi až 150 MB/s.
Dnes,  aktualita, Milan Šurkala
Kudrone, miniaturní dron do dlaně s podporou 4K videa Kudrone, miniaturní dron do dlaně s podporou 4K videa
Na Indiegogo byla spuštěna kampaň na maličký dron Kudrone, jehož cena zatím jen lehce přesahuje stovku dolarů. Umí přitom natáčet i 4K videosekvence, sledovat majitele a podporuje snadnou výměnu baterií pro pokračování v natáčení.
24.3.2017,  aktualita, Milan Šurkala,  2 komentáře
Platforma X399 s 16jádrovými Ryzen získává obrysy Platforma X399 s 16jádrovými Ryzen získává obrysy
O AMD jsme se nedávno dozvěděli, že se teprve chystá pořádně zaútočit na platformu Intel HEDT s procesory Broadwell-E, a to pomocé 16jádrových Ryzenů a platformy X399. Ta nyní už dostává přesnější obrysy.
24.3.2017,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Dell UP3218K: 32" obr s rozlišením 8K Dell UP3218K: 32" obr s rozlišením 8K
Dell právě vysílá na trh svůj nejnovější monitor, který je určen pro uživatele potřebující to nejvyšší dostupné rozlišení. Nenabídne totiž ani 4K, ani 5K, ale rovnou 8K čili celkově 33,2 megapixelů. Ovšem ani barvy nebudou dle všeho vůbec špatné.
24.3.2017,  aktualita, Jan Vítek
Razer zavádí svou měnu zGold a zSilver Razer zavádí svou měnu zGold a zSilver
Společnost Razer se rozhodla, že zavede vlastní virtuální měnu, a to ve snaze vytvořit "ucelenou ekonomiku pro hráče". Ti dostanou k dispozici zabezpečenou digitální peněženku zVault, kterou budou plnit mincemi zGold a zSilver.
24.3.2017,  aktualita, Jan Vítek