Backblaze a statistika spolehlivosti HDD: vede HGST

Backblaze a statistika spolehlivosti HDD: vede HGST
, , aktualita
Společnost Backblaze vypustila do světa zajímavou statistickou analýzu týkající se spolehlivosti pevných disků různých typů a výrobců. Ta čítá přes 60 tisíc kusů, které pod dohledem pracovaly společně více než miliardu hodin.reklama
Občas nám takové statistiky připraví Google, ale nyní jde o společnost Backblaze, která také provozuje velké množství pevných disků. Jejich kondici pochopitelně sleduje, a tak není z nasbíraných informací velký problém dát dohromady analýzu, která ukáže na nejvíce a nejméně spolehlivé modely. Tato analýza je přitom velice čerstvá, neboť jde o období prvního čtvrtletí tohoto roku.

Jak je vidět z výčtu modelů v následující tabulce, Backblaze využívá běžné spotřebitelské modely v náročném prostředí datových center, což není pro ně zrovna fér. Ovšem pro nás má taková analýza větší smysl, než kdyby byly využity podnikové modely. Jak jsou důležité vibrace v serverovém prostředí, to ukáže třeba toto zábavné video, v němž správce datového centra dokáže pozastavit práci diskového pole prostě tak, že do něj zařve.

Je také třeba si uvědomit, že některé disky byly nasazeny v tísících kusech, ale některé pouze v několika desítkách (zahrnuty byly disky, jichž v Backblaze pracuje alespoň 45 kusů), takže v jejich případě nelze brát výsledky moc vážně. A nakonec je třeba upozornit, že v posledním sloupci je pouze vypočtena pravděpodobnost selhání v jednom roce, jak v Backblaze pouze znásobili údaje naměřené v průběhu jednoho kvartálu. Procenty vyjádřená pravděpodobnost selhání je tak čtyřikrát větší než poměr použitých a porouchaných disků. To je hned vidět třeba u modelu Toshiba DT01ACA300, kde ze 47 disků selhal pouze jeden, ale procentuelně to je za celý rok 8,63 %.

Pak ale společnost nabízí také celoroční statistiky, jež se týkají různých výrobců a let 2014 až 2016. Za aktuální rok jde pochopitelně pouze o extrapolaci dat, ale i tak se vesměs ukazuje příjemný trend, že poruchovost klesá. Nejméně můžeme věřit údajům o discích Toshiba, jichž Backblaze provozuje aktuálně jen 238 a v minulých letech to bylo ještě méně. Jinak by ale měly být výsledky vypovídající a potěšitelné především pro příznivce značky HGST (tu nyní ale celkově vlastní Western Digital). Disky HGST totiž mají pozoruhodně nízkou poruchovost.

Výsledky firmy Seagate byly prý poznamenány především nepovedenou 3TB sérií, která ale byla v Backblaze v provozu pouze v minulých letech. Nyní už se chybovost také propadla. A proč vůbec tato firma používá některé disky v desetitisících kusech a některé sotva ve stovkách? Jednoduše proto, že obvykle najednou ve snaze usnadnit si nákup a ušetřit peníze kupuje 5 až 10 tisíc kusů najednou. V případě Toshiby nebyl nákupčí firmy schopen najít požadované množství disků za akceptovatelnou cenu, což je v případě Western Digital prý lepší, ale v případě této firmy se před uzavřením dohody vždy "něco pokazí". Samotná firmy Backblaze dnes doporučuje ke koupi 4TB disky určené pro datová centra, a to pochopitelně i ta domácí. To se ale v budoucnu pochopitelně změní a nastane doba disků s kapacitou 6 TB, 8 TB, atd.

Zdroj: Extremetech
Nejpopulárnější pevné disky
reklama
Nejnovější články
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě
Vypadá to, že zájem o hru No Man’s Sky jen tak nevyprchá, jen ten zájem nebude takový, jak by si její tvůrci přáli. Advertising Standards Authority ve Velké Británii už prošetřuje to, co lidé z Hello Games slibovali i slibují a co hra opravdu poskytuje.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek