www.svethardware.cz
>
>

Bakterie si pochutnají na PET a pomohou řešit otázku odpadů

Bakterie si pochutnají na PET a pomohou řešit otázku odpadů
, , aktualita
Skládky plné plastů jsou problém především zemí s nedostatečně vyvinutým odpadovým hospodářstvím, ale nejen těm by mohl pomoci vývoj plast požírajících bakterií. Za tím stojí pokrok v genetickém inženýrství, díky němuž můžeme takové bakterie očekávat.reklama
Plasty tedy jsou problém především v případě, kdy není po ruce řešení dané recyklací. Ve světě se tak kupí nové a větší skládky a jako ještě větší zátěž do budoucna se jeví obrovské plochy oceánů, po nichž plavou odpadky, jež sice nemáme přímo na očích, ale to tento problém nijak nezmenší. Jednou z výzev pro vědce a inženýry je tedy najít nové cesty k řešení odpadové otázky. Plasty jsou přitom zvláště ožehavé kvůli svému velice pomalému přirozenému rozpadu, ovšem pomoci by mohla jedna šikovná "japonská" bakterie - Ideonella sakaiensis.

Tato bakterie byla použita přímo pro požírání Polyethylentereftalátu, čili známého materiálu PET, z nějž se vyrábějí obaly pro nápoje, kosmetiku, čisticí prostředky a mnoho dalších produktů. V aktuálním stavu má ale ještě daleko k nasazení, neboť nyní jí trvá celých šest týdnů, než se prožere tenkou stěnou PET láhve a potřebuje k tomu teplotu 30 °C. Právě dalším genetickým výzkumem a inženýrstvím by se ale mělo docílit toho, aby apetit bakterie vzrostl. Japonští vědci už rozluštili celý její genom a jsou prý na dobré cestě k tomu, aby jej upravili, a podstatně tak zvýšili rychlost, jakou dokáže rozkládat PET.

Ideonella sakaiensis je tedy nadějná bakterie, která jako jediná známá dokáže rozložit PET. Vedle ní to dokáží už jen některé houby. Bakterie využívá dva enzymy identifikované jako ISF6_4831 a ISF6_0224. První z nich společně s vodou rozloží PET do jisté přechodné substance MHET a ta je nakonec rozložena druhým enzymem. A co tedy tato bakterie z polymeru PET nakonec vytvoří? Výsledkem je kyselina tereftalová a etylenglykol, čili dva monomery, jež by mohly být dále zpracovatelné. Kyselina tereftalová třeba pro výrobu nových PET láhví či polyesteru a etylenglykol má řadu použití, například jako chladicí kapalina, rovněž pro výrobu PET nebo při zpracování zemního plynu.

Zdroj: Sci-news
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Dnes,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře