www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Báňská univerzita získá superpočítač se 2 PetaFLOPS

Báňská univerzita získá superpočítač se 2 PetaFLOPS
, , aktualita
Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava se pochlubila, že se společností Silicon Graphics International podepsala smlouvu o dodávce nového superpočítače, jehož maximální výpočetní výkon dosáhne 2 PetaFLOPS.reklama
Národní superpočítačové centrum IT4Innovations při Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava oznámilo, že společnost SGI (Silicon Graphics International) mu dodá tzv. Velký cluster. Pod tímto označení se ukrývá superpočítač postavený na bázi SGI ICE X schopný vyvinou maximální výkon dvou PetaFLOPS, čímž překročí výkon dosavadního ostravského superpočítače Anselm téměř dvacetinásobně.

Využije k tomu přitom moderní procesory Intel Xeon doplněné o akcelerátory Xeon Phi a stane se tak v Evropě nejvýkonnějším superpočítačem postaveným na tomto hardwaru a po spuštění se zařadí mezi 100 nejvýkonnějších superpočítačů světa. Konkrétně se využije 24.192 jader procesorů Xeon generace Haswell-EP se 129 TB operační paměti a dále 52704 jader v čipech Xeon Phi s 13,8 TB RAM. K dispozici pak dále budou 2 PB diskové kapacity a další 3 PB na zálohovacích páskách.

Ostravská univerzita vybírala nový superpočítač v rok a půl trvající soutěži, která zohledňovala především výpočetní výkon a cenu. Celé řešení nakonec přijde na 274.900.000 Kč bez daně a využít by se mělo jako dosavadní superpočítač pro výpočty z oblastí nanotechnologie, dopravy, hydrologie, nových materiálů či vývoje léků.

Počítač bude umístěn v nové budově Národního superpočítačového centra IT4Innovations v porubském areálu VŠB-TUO, kde se pro něj už připravuje sál o rozloze 500 metrů čtverečných a vše potřebné. Do výbavy patří i systém vytápění budovy, který využije odpadní teplo superpočítače. Nakonec zpráva oznamuje, že na jméno Velkého clusteru bude vypsána veřejná soutěž, o níž bude univerzita ještě informovat na svých stránkách a na Facebooku. Připraveny jsou prý atraktivní ceny.

Zdroj: TZ Vysoká škola báňská
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat? Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat?
Už za necelý měsíc si budeme moci zahrát šestý díl hry Civilization Sida Meiera. Vývojářské studio Firaxis společně s 2K Games nyní oznamuje, jaké jsou minimální a doporučené specifikace pro PC. Stačit bude i slabší sestava.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek