www.svethardware.cz
>
>
>

BBC micro:bit: programovací mikropočítač pro 11leté

BBC micro:bit: programovací mikropočítač pro 11leté
, , aktualita
Iniciativa BBC chce navázat na projekt BBC Micro z odmdesátých let, a to pomocí mikropočítače micro:bit založeného na procesoru NXP s architekturou ARM. Projekt se zaměří na britské děti v sedmém ročníku, čili 11 a 12leté.reklama
Sedmý ročník je v britském vzdělávacím systému zároveň první na střední škole a chodí do něj 11 a 12leté děti. Počítače BBC micro:bit byly slíbeny již na minulý rok a půjde o duchovní pokračovatele původních BBC Micro z roku 1981. Ty ale stály 225 liber, takže v té době si iniciativa BBC rozhodně nemohla dovolit obdarovat každého cílového studenta. Díky dnešní technice je micro:bit jako velice jednoduché zařízení také velice cenově dostupné, takže by se ho měl dočkat každý student 7. ročníku na britských školách.

Jde o malinkou destičku s několika komponenty, jež jsou na ní jasně vyznačeny. Dole je umístěno rozhraní, nahoře USB konektor, tlačítko Reset a konektor pro napájení 3 V. Pak je ještě micro:bit vybaven MCU Nordic nRF51822 s 16MHz a 32bitovým jádrem ARM Cortex-M0 s integrovaným Bluetooth 4.0 a také elektronickým kompasem a akcelerometrem (oba tříosé). Na zadní straně jsou dvě tlačítka A a B a mezi nimi je matice 5 x 5 složená z SMD LED.

Pro britské studenty je připraven asi milion těchto počítačů, jež u nich mají nastartovat nadšení pro počítačovou techniku. A není divu, že iniciativu podpořila i firma ARM, jejíž CEO Simon Segars mluví o tom, že i v jeho případě přispěl původní BBC Micro k tomu, aby se začal o počítače více zajímat.

Studenti se mají díky micro:bit naučit základy programování s využitím hardwaru a softwaru ARM mbed. Naprogramování bude přitom snadné, pokud tedy budeme mít připraven funkční kód. Ten prý bude třeba pouze přes rozhraní USB nahrát do paměti procesoru. Ten je k tomu vedle 16 kB RAM vybaven 256 kB paměti Flash. Více se o tomto zařízení dozvíte na stránkách firmy ARM (viz zdroj).

Zdroj: ARM
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek