BeatBot: robotický závodník od Pumy předstihne i Usaina Bolta

BeatBot: robotický závodník od Pumy předstihne i Usaina Bolta
, , aktualita
Pro motivaci sportovců existuje celá řada aplikací, ale někdo potřebuje fyzického soupeře. Když sportovci mohou s někým závodit, podávají lepší výkony. Proto Puma přišla s nápadem na malého robota, který závodí s běžci.reklama
Někteří lidé se k lepším sportovním výkonům zvládnou motivovat sami, dalším postačí tréninková aplikace na chytrém telefonu, jiní však potřebují pro lepší výsledky s někým soupeřit. Ne vždy se ale najde člověk, který bude s běžci závodit. Problém může nastat i v tom, že ty nejlepší běžce jen obtížně někdo předběhne, a právě rychlejší soupeř je pro lepší časy potřeba.

Společnost Puma, kterou si lidé spíš než s elektronikou spojí například s botami nebo oblečením, představila malého robota na kolečkách, který se jmenuje BeatBot a předstihne i toho nejrychlejšího. Puma na tomto modelu spolupracovala s inženýrem pro robotiku z NASA a s třemi studenty z Massachusettského technologického institutu.

Robot se dokáže orientovat pomocí čar na běžecké trati a sledovat je, funguje tak zcela autonomně. Robot dokáže jet takovou rychlostí, jakou závodník požaduje. Přes aplikaci na chytrém telefonu, kterou se BeatBot ovládá, stačí zadat, jakou vzdálenost člověk poběží a čas, který má běžec za cíl překonat. Poté už je třeba robota jen umístit na startovní čáru a o zbytek se už BeatBot zvládne postarat sám.

Kromě svých vlastních časů je možné s pomocí robota překonávat i časy běžeckých soupeřů, a to včetně Usaina Bolta. Rychlost, jakou Usain Bolt vyvine, dokáže robot i překonat - zvládne se totiž na malých kolečkách pohybovat rychleji než 44 km/h. BeatBot neslouží ale jen k trénování běhu na krátkou vzdálenost, je totiž možné ho využít i ke zlepšování vytrvalosti.

Podle vývojářů bylo obtížné vyrobit model BeatBota, který bude i při velké rychlosti zvládat vybírat zatáčky na oválném běžeckém okruhu. V pomalejší rychlosti nebyl problém, ale jakmile robot nasadil tempo 44 km/h, nestíhal zpracovávat data a sledovat zakřivenou čáru.

BeatBot sleduje čáry na běžecké dráze pomocí devíti infračervených senzorů, vzdálenost a rychlost je měřena přes otáčení koleček. Dále je robot vybaven LED světly a dvěma GoPro kamerami na zadní a přední straně. Kamery umožní běžci natočit celý závod, aby se mohl se svým výkonem i pochlubit.

Je celkem zřejmé, že tento robotický závodník není vůbec levnou záležitostí. Zatím není známa přesná cena, ale je tak vysoká, že BeatBot je nyní k dispozici pouze atletům a týmům, které Puma sponzoruje. V plánu je však vyvíjet i další modely, a to i cenově přístupnější roboty pro všechny běžce.

Zdroje: engadget.com, fastcocreate.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek