www.svethardware.cz
>
>
>

Bezproduktové společnosti má Apple zaplatit 533 mil. USD

Bezproduktové společnosti má Apple zaplatit 533 mil. USD
, , aktualita
Společnost Smartflash LLC, která funguje z malé kancelářské budovy v Texasu, vysoudila na Applu 533 milionů dolarů. Sama přitom nemá na trhu žádné produkty, ovšem říká, že není žádný "patentový troll".



reklama
Smartflash LLC nemá v podstatě žádné zaměstnance, takže ani není divu, že nemá na trhu žádné produkty. Přesto se jí podařilo na Applu vysoudit půl miliardy, a to díky svému patentovému portfoliu, z nichž celkem tři měl Apple porušovat. Právní zástupce firmy Smartflash LLC Brad Caldwell však v telefonickém rozhovoru s redaktorem Ars Technica trval na tom, že není žádný patentový troll, tedy firma, jejíž hlavní příjmy tvoří vlastněné patenty, respektive finanční vyrovnání ze soudních pří. Nicméně právě tak to vypadá a dle úterního rozsudku si Smartflash LLC díky tomu může přijít na pěknou sumu, ovšem Apple se pochopitelně může ještě odvolat.





Zástupce Smartflash LLC říká, že firmu částečně vlastní Patrick Racz, který je právě autorem třech technologií krytých patenty 7.334.720, 8.118.221 a 8.336.772. Ty se týkají stahování placeného a chráněného digitálního obsahu (přesněji popsány nebyly) a jsou staré asi 15 let. Smartflash LLC přitom nebyla vždy firma, která nic nevyráběla, a ještě na začátku tisíciletí měla na trhu své produkty, ovšem od roku 2002 je její byznys v podstatě mrtvý. Jejím produktem byl digitální mediální přehrávač ve stylu iPodu, který dokonce měla propagovat i Britney Spears na svém evropském turné v letech 2001 a 2002, ovšem to bylo nakonec zrušeno. Nyní se práce Patricka Racze točí především kolem správy svého patentového portfolia.

Pokud tedy verdikt odolá i odvolání firmy Appple, pak půjde o největší sumu, kterou kdy vyhrál patentový troll nebo jiná firma chránící své duševní vlastnictví. Připomenout můžeme případy Saffran vs. Johnson & Johnson a Mirror Worlds vs. Apple, v nichž šlo o částky kolem 600 milionů dolarů, ovšem rozsudky byly nakonec zvráceny. Za zmínku stojí i fakt, že Smartflash LLC původně po Applu chtěl 852 milionů dolarů.

Ovšem Racz nemá v hledáčku pouze Apple, neboť jeho patenty se prý dají aplikovat na celý svět stahování digitálního obsahu. Na žaloby se tak mohou těšit i firmy Samsung, Google, Amazon a další. Dříve Raczovi neunikly ani podstatně menší společnosti, jež nabízí třeba nákupy a reklamy ve svých aplikacích. Jde o společnosti Game Circus, Robot Entertainment a KingsIsle Entertainment, přičemž není jasné, zda se se Smartflash LLC mimosoudně vyrovnaly, nebo se Apple rozhodl, že jejich případy vezme na sebe (však jde o firmy prodávající na App Store). Pokud tedy Smartflash LLC věří, že jeho patenty pokrývají i nákupy v aplikacích, pak bude mít co dělat, aby žalobami dokázal poctít všechny společnosti, které takovou věc ve svých aplikacích nabízí.

Téma patentových trollů se bude v nejbližší době probírat i v dolní sněmovně USA, neboť v poslední době se objevuje čím dál více podobných případů.

Zdroj: Ars Technica
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře