www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Bill Gates: Apple by měl vyhovět FBI

Bill Gates: Apple by měl vyhovět FBI
, , aktualita
Ve velmi sledovaném a velmi intenzivně komentovaném sporu Applu s FBI kvůli odemčení iPhonu teroristy ze San Bernardina se bývalý CEO Microsoftu Bill Gates postavil na stranu FBI. Můžeme s ním nesouhlasit, nebo mu můžeme přitakat.reklama
V mediálně ostře propíraném sporu už zaznělo hodně názorů, například společnosti Facebook a Google se postavily jednoznačně na stranu vzdorujícího Applu. Redmond se zatím nevyjádřil a možná radši ani nevyjádří. Nicméně bývalá hlava Microsoftu Bill Gates se teď vyjádřil jasně – úřady podle něj nežádají obecný klíč od všech iPhonů (tj. univerzální zadní vrátka), ale žádají jednu konkrétní věc (tj. odemčení jednoho mobilu).

Gates dodal, že je to jako žádat přístup k bankovní schránce: „Řekněme, že by banka ovázala disk stuhou a řekla, ať jí nenutí pásku přestřihnout, protože by ji pak nutili přestřihávat pásku znovu a znovu.“ Tím jsou zhruba vyčerpána fakta o stanovisku Billa Gatese a je čas na komentář. Předně musím říct, že nedokážu posoudit nakolik má Gates v technické rovině pravdu.

Není mi úplně jasné, jak si praktické provedení odblokování iPhonu 5C střelce ze San Bernardina představuje na jedné straně FBI a na druhé straně Apple. Tudíž – zcela na rovinu – bude lepší věnovat se netechnické rovině problému. Pokud by měl Gates pravdu a šlo o jednorázový a pouze jednorázový akt, asi by nešlo o tak veliký problém. Ale ono jde zároveň o precedens.


Bill Gates


Apple jednou vyhoví a pak bude čelit podobným požadavkům na odemykání iPhonů jako na běžícím pásu. Zároveň by podobným požadavkům zřejmě čelily i další a další technologické firmy. Na druhou stranu je otázka – v právní a mocensky vynutitelné rovině případu – co se stane, když Apple teď nevyhoví. Nejsem odborník na americký právní řád, takže ani tady nemohu sloužit předpovědí rozuzlení.

Možná se dá namítnout, že Applu nejde ve skutečnosti o soukromí jeho uživatelů, ale hlavně o vyvolání dojmu, jak moc mu na nich záleží. Zkrátka, že mu ve skutečnosti jde o reklamu a o image. A třeba nakonec couvne. Nebo bude muset couvnout. Ale nikdo z nás nevidí do hlavy Tima Cooka a tak nevíme, co si o tom doopravdy myslí. Takže taková kritika Applu by byla laciná.

Určitě také lze přijít s námitkou, že v telefonu mohou být důležité informace o úmyslech teroristů. Takže odemčení telefonu může možná vést například k zadržení dalších teroristů a aspoň teoreticky tak zachránit nevinné životy. Zrovna na tenhle argument bych byl ochoten hodně slyšet i já osobně. Ale je samozřejmě otázka, co v tom telefonu nakonec ve skutečnosti je.

Nebo se dá vyjít z historie a pak je třeba akceptovat fakt, kolik času v dějinách lidstva trvalo, než se prosadila koncepce individuálních práv jednotlivce a omezila moc státu (nebo přesněji panovníka). A právě USA mají velice silný respekt k právům a svobodám jednotlivce ve své ústavě už od svého vzniku. Bez nadsázky se dá říct, že na tomhle základě vlastně Spojené státy vznikly.

Takhle by se dalo pokračovat dál a dál. Úmyslně jsem se snažil popsat problém z co nejvíc stran, protože podle mě vůbec nejde o jednoduchou záležitost. Takže, co si o tom myslíte vy?

Zdroj: TechRadar
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Google GNMT: překladový systém slibuje téměř "lidskou kvalitu" Google GNMT: překladový systém slibuje téměř "lidskou kvalitu"
Společnost Google pro svou službu Translate připravila nový překladový systém GNMT, o němž říká, že výrazně sníží počet chyb. Google dokonce uvádí, že se úroveň překladu systému GNMT blíží tomu, čeho jsou schopni lidé.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Včera,  aktualita, Jan Vítek