www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Bing už má v USA 20% podíl, nastávají Googlu krušné časy?

Bing už má v USA 20% podíl, nastávají Googlu krušné časy?
, , aktualita
Podle analytické společnosti comScore přesáhl podíl Bingu ve vyhledávání na desktopu 20 %. Pokud přidáme podíl Yahoo, který využívá engine Bingu, ve výši 13 %, tak se Bing dostává téměř na třetinu. Měl by se Google začít bát?reklama
V březnu letošního roku došlo v USA na desktopu celkem k téměř 19 miliardám vyhledávání. Z toho má Google 12,139 miliardy (64,39 %), Bing 3,781 miliardy (20,06 %) a Yahoo 2,396 miliardy (12,71 %). Bing a Yahoo tedy mají dohromady 32,77 %, tzn. téměř třetinu (viz graf níže). Přitom podíl Bingu pomalu a mírně, ale přece jen roste (například v únoru měl 19,8 %). Zbytek trhu mají marginální vyhledávače.

V tomto kontextu je zajímavé zamyslet se nad antimonopolními šetřeními, které s Googlem probíhají v EU a v Rusku. Jedna věc je, jak je monopol definován právnicky v rámci konkrétního právního řadu. Ale z hlediska ekonomické teorie nejde v odvětví vyhledávačů v případě Googlu o monopol (tj. existenci jen jediného dodavatele služby), ale o oligopol s dominantní firmou.


Podíl vyhledávačů na desktopu - USA - březen 2015


Dále je tu paradox, že v případě vyhledávání, které je zdarma, nedochází ke klíčovému monopolnímu chování – tj. stanovení monopolní ceny uživatelům vyhledávače (opět jde o pohled ekonomů, nikoli právníků). Zajímavá je také otázka, jak je v těchto sporech vymezen a chápán příslušný trh. Jestli celosvětově, nebo regionálně (EU apod.), nebo lokálně (národní trh).

Leckde po světě přitom samozřejmě existují konkurenční vyhledávače. V USA jsou to již zmiňované Bing a Yahoo, v Číně Baidu, v Rusku Yandex a u nás samozřejmě Seznam. Budou jiné trhy následovat USA, kde – jak jsme popsali výše – Googlu pozvolna a zatím nepatrně klesá podíl?

Jeho hlavním konkurentem bude i nadále Bing, který se ovšem počtem a kvalitou lokalizací nemůže s Googlem (zatím?) měřit. Ale pokud se u uživatelů chytnou Windows 10, respektive Cortana využívající Bing, podíl redmondského vyhledávače může začít stoupat mnohem výrazněji. Samozřejmě pouze v tom případě, že Microsoft zapracuje na lokalizacích Cortany i Bingu.

Tohle všechno by mělo vedení Googlu znepokojovat. Na druhou stranu mu nárůst konkurence může pomoci argumentovat v antimonopolních šetřeních, která se mohou jednak opakovat, jednak k nim může docházet v dalších zemích. Samozřejmě je otázkou, jestli o jeho vině nebude rozhodováno politicky předem.

Mimochodem, používáte k vyhledávání něco jiného než Google?

Zdroj: comScore
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář