www.svethardware.cz
>
>

Bluetooth 5: čtyřnásobný dosah, dvojnásobná rychlost

Bluetooth 5: čtyřnásobný dosah, dvojnásobná rychlost
, , aktualita
Bluetooth verze 4 je tu s námi již od roku 2010, kdy byly dokončeny specifikace tohoto rozhraní. Později se objevily ještě dvě revize 4.1 a 4.2, které ale nyní bude už následovat další verze s označením Bluetooth 5. Co přinese?reklama
Nové rozhraní vyvíjí skupina Bluetooth Special Interest Group (SIG), která nyní přinesla první informace o tomto standardu. Ty jsou vcelku impozantní, neboť se mluví o čtyřnásobném dosahu a dvojnásobné propustnosti nového rozhraní, a to s tím, že spotřeba bude zachována.

Bluetooth 5 má přijít na svět ještě v tomto roce a přinejhorším na začátku toho příštího. Mark Powelll, výkonný ředitel Bluetooth SIG, k novému rozhraní řekl, že ovlivní především to, jak vnímáme Internet věcí. Ten běžný uživatel popravdě ještě moc nevnímá a osobně mám pocit, že se o celém Internetu věcí více namluvilo, než opravdu udělalo. Nicméně právě Bluetooth 5 se může zasloužit o to, aby se IoT začal více rozšiřovat i v domácnostech, a to především díky svému delšímu dosahu. Ve zprávě se píše o prodloužení dosahu "daleko za zdi typické domácnosti", na což ovšem dnes kolikrát nestačí ani Wi-Fi.

Co se týče zmíněné "data broadcasting capacity", ta má dle Powella pomoci k "implementaci bohatších IoT zážitků", ať to má znamenat cokoliv. Jde prostě o to, že skrz Bluetooth 5 protlačíme za stejnou dobu více dat než pomocí starších verzí, díky čemuž bude toto rozhraní lépe vhodné třeba pro multimédia.

K rozšíření rozhraní Bluetooth 5 mají přispět především zařízení Bluetooth Beacon, čili bezdrátové majáky, jichž se má v roce 2020 prodat na 370 milionů. Jde o zařízení, která se využívají třeba v obchodech pro zasílání nabídek na mobily zákazníků dle toho, kde se zrovna nachází. Využít je můžeme také v domácnosti, kde může maják odhalit pozici mobilu a dle toho se mohou třeba přizpůsobit jeho funkce. Napadnout nás může automatické ztišení vyzvánění v případě, že s telefonem vstoupíme do ložnice. Další využití mohou tato zařízení najít v průmyslu, na letištích pro navigaci nebo na zastávkách, kde se ihned dozvíme detaily z jízdního řádu.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější access pointy a routery
reklama
Nejnovější články
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat? Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat?
Už za necelý měsíc si budeme moci zahrát šestý díl hry Civilization Sida Meiera. Vývojářské studio Firaxis společně s 2K Games nyní oznamuje, jaké jsou minimální a doporučené specifikace pro PC. Stačit bude i slabší sestava.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti
Už dříve se objevily informace o chystané kartě NVIDIA GeForce GTX 1050, přičemž dnes už se můžeme podívat na očekávané specifikace také lepší verze s označením GTX 1050 Ti. Co nám tyto modely s TDP pod 75 W nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek