www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Budoucnost podle Microsoftu: univerzální zařízení a univerzální aplikace

Budoucnost podle Microsoftu: univerzální zařízení a univerzální aplikace
, , aktualita
Šéfredaktor webu Windows Central Daniel Rubino zveřejnil poměrně dlouhou úvahu o tom, co Microsoft teprve chystá v segmentu mobilních telefonů a jakou roli v tom budou hrát univerzální aplikace. Mohou v budoucnu mobily nahradit v některých případech PC?reklama
Kdyby se to týkalo jen mobilů, bylo by to samozřejmě téma pro Svět mobilně, ale ono se to týká i PC, protože mobily v režimu Continuum mají potenciál je ve vybraných případech nahradit. Nebudu se striktně držet původního Rubinova článku, pokusím se vystihnout jen to podstatné. Pokud se vám chce, určitě se na původní článek podívejte (tady).

Autor začíná myšlenkou, že nové Lumie nejsou tím, jak si Microsoft představuje budoucnost mobilů. Podle něj jde o pozůstatky z doby působení Stephena Elopa. Jediným do budoucna klíčovým prvkem je mód (režim) Continuum. A jinak odpovídají myšlení z dob Nokie. Teď se vývoj mobilů v Redmondu koncentroval do rukou Panose Panaye, který odpovídá také za tablety Surface,za konzoli Xbox a za náramek Band.

Rubino celkem logicky uvádí, že pro vývoj zařízení pod Panayem je charakteristický jeden klíčový rys – redefinice konceptu toho kterého typu zařízení. Tablet Surface není iPad s Windows. Náramek Band nejsou chytré hodinky Watch. Jde vždy o posun někam trochu jinam a o vyšší přidanou hodnotu pro zákazníka. A Rubino logicky uvažuje, co teď Panay udělá s mobilními telefony Lumia.


Logo Windows


Prý se objevují zvěsti, že příští mobily Microsoftu budou kovové a s procesory od Intelu. A s režimem Continuum a příslušnými periferiemi mají mít potenciál nahradit kancelářská PC. Na pracovní stanice, nebo herní počítače to evidentně stačit nebude, ale na kancelářské věci by to stačit určitě mělo. Asi vás napadá, co tohle může udělat s trhem kancelářských počítačů, ale k tomu se vrátím později.

Teď vysvětlím, kde chce Microsoft vzít aplikace pro takto redefinovaný mobil. Rubino připomíná jeden rozhovor Mary Jo Foleyové se Satyou Nadellou, kde šéf Microsoftu přiznává, že téměř nikdo nebude chtít vyvíjet pro platformu, která má tři procenta mobilního trhu. Ale co když půjde o univerzální aplikaci pro trh s miliardou zařízení? Začíná to všechno dávat smysl, ne? A platí to i pro stávající i dřívější Lumie, takže to není hloupá strategie.

Teď k tomu novému konceptu mobilu a jeho vztahu k PC platformě. Nevím samozřejmě, jaký procesor od Intelu má Microsoft v hledáčku. Možná něco „atomového“, možná má Intel nějaké eso schované v rukávu. Dát do mobilu 4 GB paměti RAM dnes není problém a s úložištěm také ne. Spíš by mě zajímalo, jestli to opravdu může ohrozit kancelářské počítače, notebooky, tablety a phablety.


One Windows Platform


Jsou jejich uživatelé konzervativní, nebo dají přednost maximální mobilitě? A jak se budou tvářit výrobci PC? Budou naštvaní, nebo prostě najednou začnou dělat mobily podporující režim Continuum? Bude tenhle mód vyžadovat nějakou minimální konfiguraci? To asi bude, pokud se nepletu nové Lumie, které ho umí, mají 3 GB RAM.

A má celý koncept naději na úspěch? Osobně si myslím, že má. Protože na co Panos Panay zatím sáhl, to mu vyšlo. Tablet Surface – úspěch. Náramek Band také vypadá na trhák. A strategie vytvoření nové třídy, či kategorie zařízení zatím vždy fungovala výborně. Prostě vždycky Microsoft vytvořil něco, co neměl nikdo jiný. Udeřil tam, kde nikdo z konkurence nebyl.

Přidejte k takovémuto mobilu navíc dotykové pero – Microsoft přece na jaře koupil N-trig – a máte potenciálního zabijáka konvenčních mobilů, phabletů, tabletů, notebooků i kancelářských PC. Samozřejmě to neplatí absolutně, ale jsem přesvědčen stejně jako Daniel Rubino, že takhle redefinovaný mobil by si své uživatele rozhodně našel.

Co tomu říkáte vy? Zaujal by vás takový koncept mobilního telefonu?

Zdroj: Windows Central
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi
Vesmírná sonda patřící Evropské kosmické agentuře včera po poledni slavnostně ukončila svou dlouhou pouť vesmírem. V závěru své dvanáctileté mise sonda dopadla na kometu, ze které sbírala data.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek