reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Canterwood a 800 MHz FSB oficiálně uvedeny

14.4.2003, Štěpán Mrázek, článek
Canterwood a 800 MHz FSB oficiálně uvedeny
Společnost Intel dnešním dnem oficiálně uvádí čipovou sadu Intel 875P a procesor Pentium 4 3 GHz s 800 MHz QP sběrnicí.
O čipové sadě Intel 875P jsme již mnohokráte psali, při příležitosti jejího uvedení si zopakujeme dostupné informace a přidáme pár nových. Ještě než se dostaneme k technickým parametrům, tak si povíme něco o segmentu pro který je tato čipová sada určena. Podle společnosti Intel je Intel 875P (v současnosti nejvýkonnější desktopová čipová sada v nabídce Intelu) určena do systémů s cenou $1500 a výše. Tedy vstupní třída pracovních stanic a také oblast nadšenců do výkonu…


Canterwood alias Intel 875P



Základem celé čipové sady je northbridge, který plní několik funkcí. Za prvé komunikuje s procesorem a to přes systémovou sběrnici. Zde jsou dostupné frekvence 400/533/800 MHz QP. Při použití posledně jmenované (dnes uváděné novinky), tedy 800 MHz QP, se přenášejí data s propustností 6,4 GB/s.

Pozn.: Dnes byl společně s čipovou sadou Intel 875P uveden také procesor Pentium 4 3 GHz, který pracuje právě s 800 MH QP sběrnicí.

Druhou funkcí čipu northbridge je komunikace s operační pamětí. Zde také přicházíme na druhou horkou novinku, kterou je podpora dvoukanálového uspořádání paměťových modulů. Při použití pamětí DDR400 ve dvoukanálovém režimu dochází k zdvojnásobení rychlosti přenosu dat - 6,4 GB/s.

Pozn.: Čipová sada Intel 875P podporuje paměti ECC.

Další funkcí je komunikace se sběrnicí AGP 8x, která dnes již asi nikoho neohromí. Rychlost přenosu dat dosahuje 2 GB/s. Další zajímavostí je možnost připojení až dvou 1G Ethernet řadičů na čip northbridge, prostřednictvím sběrnice propustnost 266 MB/s.

Poslední funkcí čipu northbridge je komunikace se southbridge čipem a to prostřednictvím sběrnice o propustnosti 266 MB/s. Co se týká čipu southbridge známého jako ICH5 či ICH5R pak vás opět odkážu na článek s popisem všech čipů ICH. Dnes jsem ho opětovně vydali doplněný o informace o tomto čipu.


Výkon



V současnosti nemáme k dispozici vlastní výsledky a tak zde můžeme prezentovat alespoň ty, které oficiálně uvedla společnost Intel na tiskové konferenci. V srovnání s platformou Intel 845E je Intel 875P 1,12x výkonnější v oblasti výpočtů s pevnou desetinou čárkou a 1,37x výkonnější při výpočtech s plovoucí desetinou čárkou.

Co se týká výpočtů v oblasti multi-taskingu při využití technologie Hyper-Threading pak nárůst na platformě Intel 845PE činí 21% a při použití platformy Intel 875P pak 40%.

Pozn.: Výkonnostní nárůsty s Hyper-Threading technologií jsou počítány oproti systému Intel 845PE bez použití HT.


Svět hardware komentuje



Jak vidíte technologie DDR definitivně porazila svého konkurenta RDRAM. Nemáme zatím k dispozici základní desku s čipovou sadou Intel 875P, ale intenzivně nyní testujeme model SiS655 (dvoukanálový řadič DDR400), jejíž recenzi zveřejníme po právě probíhajícím Megatestu notebooků. V této chvíli mohu říci, že SiS655 mírně překonává Intel 850E. Dá se očekávat, že Intel 875P na tom bude co do výkonu minimálně stejně dobře...

Zdroj: Materiály z tiskové konference společnosti Intel
reklama