www.svethardware.cz
>
>
>

Cassini odhalil na Titanu kaňony plné tekutého metanu

Cassini odhalil na Titanu kaňony plné tekutého metanu
, , aktualita
Od roku 2004 jsme se o měsíci Titan dozvěděli mnohé, neboť v tom roce jej začala podrobně zkoumat sonda Cassini-Huygens. Nyní byly v tomto chladném světě objeveny kaňony plné tekutého metanu.reklama
Titan můžeme popsat jako naoranžovělý měsíc, na němž panují velice nízké teploty. Obíhá kolem planety Saturn a kromě Země jde o jediné známé těleso, které má atmosféru bohatou na dusík. Astronomové ale ještě donedávna nevěděli, jakou povahu tato atmosféra má, nebo co se vůbec děje na povrchu měsíce. Sonda Cassini to všechno změnila, neboť nahlédla pod dusíkovou mlhu na povrchu Titanu a její přistávací modul Huygens na něm dokonce přistál a odeslal cenná data právě přes Cassini. Mimochodem, v té době šlo o první úspěšné přistání na cizím tělese v takové hloubce našeho systému.

Sonda Cassini ke sledování Titanu využila svůj radar, díky němuž zjistila, že je pokryt podobnými útvary, které máme i na Zemi. Ty ale dokáží zároveň být velice odlišné, přičemž máme na mysli kaňony, skrz něž neteče voda, ale tekutý metan. Titan je do jisté míry podobný Zemi, ale zatímco ta je v porovnání s ním teplý svět s koloběhem vody, on samotný je chladný s koloběhem metanu. Poblíž severního pólu má Titan metanová jezera jako obdobu ledové pokrývky na Zemi a u rovníku jsou zase namísto písečných dun uhlovodíkové duny. Ty jsou tvořeny granulemi vodního ledu pokrytého temným uhlovodíkem, který se na ně jako déšť snáší z oblohy.

Celý měsíc pak má pokrývat podzemní oceán tvořený vodou a čpavkem, který je skrytý pod zmrzlou vrstvou a metanovými jezery. Jak bylo nyní zjištěno, tak tato zmrzlá vrstva má velice proměnlivou tloušťku, neboť ji postupně narušují atmosférické vlivy. Na povrchu se tak tvoří hluboké rýhy srovnatelné s Grand Canyonem, v nichž proudí kapalný metan i etan. Dlouhé jsou stovky kilometrů a ústí zpravidla do severního metanového moře, Ligeia Mare.
metanové kaňony zachycené přístrojem DISR na palubě Cassini


Sonda Cassini také sledovala, jak se podmínky na povrchu Titanu mění od jeho podzimu do zimy, což je období trvající přibližně našich sedm let. Můžeme tak vůbec poprvé pozorovat nastupující zimu na Titanu a nyní se mají potvrdit předpoklady "vesmírných meteorologů", kteří tvrdí, že můžeme u severního pólu očekávat metanové bouře.
severní oblast Titanu s metanovými jezery


Největší vzrušení pro astronomy tak přineslo to, že na povrchu Titanu najdeme podobné prvky jako na Zemi, čili řeky, jezera a moře, které živí tamní počasí. Rozdíl je "jen" v tom, že roli vody zde hraje metan. Astronomové také zdůrazňují, že tyto objevy jsou velice důležité kvůli tomu, abychom mohli správně interpretovat spektrografické údaje získané ze sledování jiných vzdálených systémů a jejich exoplanet. Právě to málo, co jsme ještě donedávna věděli o Titanu, přineslo zkoumání údajů ze spektrografu, přičemž šlo v podstatě jen o přítomnost dusíku v atmosféře.

Sonda Cassini také poskytla nové informace do celé skládačky, čímž máme na mysli snahu pochopit to, jak vznikla naše soustava a kde se vzal na Zemi život.

Zdroj: Extremetech
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře