www.svethardware.cz
>
>
>

Celé generace nikdy neviděly Mléčnou dráhu, podívejte se na mapu

Celé generace nikdy neviděly Mléčnou dráhu, podívejte se na mapu
, , aktualita
Vědci odhadují, že kvůli světelnému znečištění je pohled na Mléčnou dráhu zapovězen pro celou jednu třetinu lidstva a existují celé generace, které ji nikdy ani neviděly. Nejde přitom pouze o odepření zajímavé podívané.reklama
Když se zadaří a nastane temná, bezoblačná noc, kterou neruší svit měsíce a především umělých zdrojů světla, je pohled na zářivou dráhou tvořenou z hvězd naší galaxie dechberoucí. Pro naše předky šlo přitom o poměrně běžnou podívanou, ovšem dnes se mohou na Mléčnou dráhu obyvatelé měst podívat leda při výletu do přírody. Navíc ani u nás neexistuje moc míst, která jsou opravdu temná. Zmínit můžeme především Jizerskou oblast tmavé oblohy, česko-polský projekt, který donedávna ohrožoval světelný smog právě z polských rajčatových skleníků v Bogatynii. Na Jizerce je přitom Mléčná dráha velice dobře vidět, a to plus dalších cca 1000 hvězd a planet, které lze dobře pozorovat očima. Ve městě přitom můžeme pozorovat jen 200 až 20 hvězd a planet.

Světelné znečištění přitom způsobilo už to, že Mléčnou dráhu na vlastní oči neviděly celé generace lidí. Aktuálně ji nemají šanci vidět čtyři pětiny obyvatelů Spojených států, a to dle nově zveřejněného celosvětového atlasu světelného znečištění od italských a amerických vědců. Zasažen je především východ USA podobně jako v případě Evropy, kde je to ale naopak západ, kde si mohou nechat o krásné noční obloze zdát především obyvatelé Velké Británie, Beneluxu a Itálie.

Ani u nás ale nenalezneme mnoho zelených míst značících relativně nízké světelné znečištění, těch světle modrých je ještě daleko méně a tmavě modrá nebo šedá už u nás nenajdeme vůbec.

Nová mapa znečištění byla vytvořena pomocí satelitu NOAA/NASA Suomi National Polar-orbiting Partnership a kamery o vysokém rozlišení, která poskytla data o jasu v jednotlivých oblastech. Jedná se o doposud nejpřesnější mapu svého druhu a pokud si dobře zazoomujete, můžete vidět, jak silné znečištění oproti sousední Žitavě produkuje polská Bogatynia s necelými 20 tisíci obyvateli, která se vyrovná i stotisícovému Liberci. Dle mapy lze také zjistit, že vyhlášená Jizerka patří toliko mezi zelené oblasti. Daleko lepší podmínky jsou v severních oblastech Skotska, ve Švédsku a v Norsku. Nejde ale pouze o pozorování hvězd a lepším kontaktu člověka s přírodou, ale také o to, že noční světlo ohrožuje mnoho druhů hmyzu, ptáků a třeba i mořské želvy.

Zdroj: CIRES
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  6 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře