www.svethardware.cz
>
>
>

Ceny DRAM jsou nejnižší za dva roky, asi ne na dlouho

Ceny DRAM jsou nejnižší za dva roky, asi ne na dlouho
, , aktualita
Předchozí rok byl ve znamení vysokých cen pamětí typu DRAM, a to vlivem jejich nízké produkce, která nedokázala dost dobře uspokojit poptávku. Ceny v jeho průběhu značně rostly, ovšem nyní to vypadá, že budou dále klesat.reklama
Stačí se podívat na grafy mapující vývoj cen nejoblíbenějších pamětí DRAM v našech obchodech, přičemž mluvíme především o DDR3 v modulech DIMM. Již v prvním kvartálu předchozího roku začal jejich růst, který v řadě případů vytrval až do začátku tohoto roku, přičemž se na cenách samozřejmě podepsaly i intervence České národní banky, která uměle snížila hodnotu koruny. Ceny by ale rostly i tak, neboť za nedostatkem DRAM stálo jarní zemětřesení na Tchaj-wanu a připomenout také můžeme požár v čínské továrně firmy SK Hynix z konce roku 2013. Ovšem od začátku tohoto roku začaly ceny pamětí DRAM klesat.

V letošním roce je tedy vývoj cen pamětí DRAM pro nás zákazníky velmi příznivý a v řadě případů se již dostaly na úroveň ze začátku předchozího roku, takže takový 8GB modul DDR3 DIMM, který na konci minulého roku stál 2100 Kč, můžeme dnes koupit o 500 Kč levněji. Na trhu pak 4Gb (512MB) čipy DDR3 dle DRAMeXchange spadly na cenu 2,92 USD, což je nejméně za 26 měsíců. A v nejbližších týdnech by měly dále padat.

Dá se ale předpokládat, že výrobci nebudou udržovat současnou vysokou úroveň produkce a není pravděpodobné, že se budou se založenýma rukama koukat na klesající ceny. Záleží především na firmě Micron, jak zareaguje a dle analytiků by ceny mohly prostřednictvím poptávky ovlivnit také nové telefony iPhone, tedy za předpokladu, že budou úspěšné.

Ceny DRAM by tedy měly v druhé polovině tohoto roku opět začít růst, takže to vypadá, že právě v tomto období je ten pravý čas na nákup nových pamětí. Však dnes můžeme koupit nejlevnější 8GB modul DDR3-1600 MHz v modulu DIMM koupit již za nějakých 1350 Kč.

Zdroj: techPowerUp
Nejpopulárnější paměti
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře