www.svethardware.cz
>
>
>

Červená trpasličí planeta je 3. největší objekt za Neptunem

Červená trpasličí planeta je 3. největší objekt za Neptunem
, , aktualita
Už nějakou dobu se všeobecně ví, že Pluto není Neptunem jediný objekt, který by se dal označit za planetu. I proto Pluto ztratil své místo mezi planetami naší soustavy a zařadil se mezi trpasličí planety. Třetí největší je Keplerem potvrzená 2007 OR10.reklama
Astronomové s využitím teleskopu Kepler potvrdili, že trpasličí planeta s dosavadním označením 2007 OR10 je třetím největším známým objektem, který obíhá kolem Slunce za Neptunem. K potvrzení této skutečnosti byly krom vesmírného teleskopu Kepler využita ještě data z Herschelovy vesmírné observatoře, díky čemuž se ukázalo, že 2007 OR10 je větší, než se čekalo a má mnohem pomalejší rotaci (den trvá cca 45 hodin).

Trpasličí planety v naší soustavě, tedy ty, které známe, jsou všechny menší než náš Měsíc. Největší z nich zůstává Pluto, který má i tak povrch sotva poloviční než Měsíc a jeho hmotnost není ani dvacetiprocentní. Plutu se nejvíce blíží trpasličí planeta Eris a pak už je nově potvrzená 2007 OR10. Jak její označení napovídá, poprvé byla objeven a v roce 2007, kdy se ale ještě mělo za to, že jde o menší a bílý objekt. Nyní se ale ukázalo, že je tmavě rudá až hnědá a v současné době jde o největší objekt v naší soustavě, který ještě nedostal pořádné jméno.

Svou barvou má 2007 OR10 připomínat svého kolegu s názvem Quaoar. Astronomové udávají, že taková barva vznikla díky zmrzlému metanu ve velice řídké atmosféře, který vystaven kosmickému záření zčervenal. Detekován byl ale také vodní led, což může ukazovat na výrony chladné hmoty (kryovulkanismus) ve vzdálené minulosti.


Ještě mnohem déle než den trvá trpasličí planetě 2007 OR10 jeden rok. Kolem Slunce krouží tak pomalu, že perihélia (nejbližší bod ke Slunci na eliptické oběžné dráze) dosáhla někdy v roce 1857 a až v roce 2130 se přiblíží k aféliu, nejvzdálenějšímu bodu. Čili jeden oběh jí trvá nějakých 546 let. Nyní 2007 OR10 čeká na své pojmenování a dle očekávání se mezi prvními návrhy objevil Dwarfy McDwarfface a že jde o trpasličí a červenou planetu, objevila se i řada spojení s Listerem, Rimmerem, atd.

Zdroj: Extremetech

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře