www.svethardware.cz
>
>
>
>

Chatovací robot Googlu postavený na neuronových sítích se učil konverzovat z filmů

Chatovací robot Googlu postavený na neuronových sítích se učil konverzovat z filmů
, , aktualita
Vědci z Googlu stvořili nového konverzačního robota, který využívá algoritmu neuronových sítí. Pro naučení se rozumět kontextu využil přepisy IT technické podpory nebo rozsáhlou databázi titulků k filmům.reklama
Vědci Oriol Vinyals a Quoc V. Le z Googlu vytvořili robota, který je schopen konverzovat s člověkem. Byl využit algoritmus neuronových sí s back-propagation, který napodobuje spojení jako v lidském mozku. Přesněji řečeno, algoritmus se snaží namapovat slovní vstupy na správné slovní výstupy tím, že posiluje jejich vazbu na základě trénovací množiny vět (podobně jako se v mozku posilují opakováním synapse).


Google logo


Tyto trénovací množiny byly přepisy dialogů z IT helpdesku a druhou množinou pak byly konverzace převzaté z titulků k filmům (OpenSubtittles). Celkem bylo využito k trénování a zkoušení 62 milionů vět. Algoritmus se opravdu naučil částečně chápat význam některých vět a skládat i věty nové (tedy ne je pouze namapovat vstup na jednu z vět, které už znal).

Vše ale není tak růžové a algoritmus stále trpí na nekonzistenci v odpovědích. To znamená, že na dvě významově velmi podobné otázky odpoví sice vcelku rozumně, ale občas i výrazně jinak. Kroky k tvorbě umělé inteligence tedy neutichají a je možné, že v budoucnu bude plnohodnotný konverzační robot na helpdesku standardem. Tedy takový, s kterým si skutečně "pokecáte" a ne automatem, který má jen na přednastavené vstupy ručně přednastavenou odpověď. Tento robot Googlu se totiž z vloženého datasetu učil sám. Pár ukázkových konverzací najdete v PDF článku.

Zdroj: engadget.com, wired.com
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS
Americký soud potrestal dvaceti lety vězení muže kosovského původu, který měl bez oprávnění proniknout do databází a získaná osobní data poskytovat teroristům z tzv. Islámského státu za účelem vytváření seznamu potenciálních cílů.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik