www.svethardware.cz
>
>
>

C.H.I.P.: počítač za 9 dolarů

C.H.I.P.: počítač za 9 dolarů
, , aktualita
S mikropočítači všeho druhu se v poslední době roztrhl pytel. Máme tu známé a zavedené projekty jako Raspberry, které začínaly na crowdfundingových serverech a do této kategorie patří také C.H.I.P. s cenou pouhých 9 dolarů.reklama
Jedná se tedy také o projekt financovaný širokou veřejností, a to tentokrát ze serveru Kickstarter. Jde o mikropočítač C.H.I.P. navržený firmou Next Thing Co., která o něm mluví jako o světově prvním počítači s cenou devět dolarů. Do této ceny by se asi těžko vešel některý byť samotný procesor x86, a tak není divu, že jde o procesor ARM, na němž bude pracovat již předinstalovaný systém založený na Debianu, čili Linux. Na něm budou také již nainstalovány "tucty aplikací a softwarových nástrojů".

C.H.I.P. se na Kickstarteru stal již odzačátku velmi populární, takže původní cíl vybrat 50.000 dolarů byl mnohokrát překonán. Zbývá ještě 26 dní kampaně a už se vybralo přes 600.000 dolarů, takže je jasné, že počítač vzbudil velký zájem. Možná i proto, že na desku s rozměry pouze 60 x 40 mm se tvůrcům podařilo vměstnat slušnou hardwarovou výbavu.

Počítač C.H.I.P. je založen na 1GHz procesoru Allwinner A13 s grafikou Mali400, 512 MB DDR3 RAM a 4 GB vestavěné paměti Flash. Tato hlavní výbava je doplněna o USB port plné velikosti, jeden Micro USB s funkcí OTG, přes nějž půjde počítač i napájet či dobíjet, pak tu je 3,5mm jack pro sluchátka a mikrofon nebo také kompozitní video výstup a zabudované Wi-Fi 802.11 b/g/n s Bluetooth 4.0. Hardwarový design je přitom otevřený, takže k dispozici jsou veškeré materiály a schemata, která můžeme stáhnout, využít i upravit.

To ale není vše. K počítači si můžeme navolit také přídavné desky s video výstupy, abychom nebyli omezeni pouze kompozitním videem. Ty ale už jsou paradoxně dražší než samotný počítač a přijdou na 10 USD (deska s D-Sub) a 15 USD (HDMI). Výše zmiňujeme také dobíjení, takže není překvapením, že si můžeme přikoupit také baterii. Ta má kapacitu 3000 mAh a vydržet má prý pět hodin. Pak tu je také jistý Pocket C.H.I.P. zahrnující zmíněnou baterii a také 4,3" displej s rozlišením 470 x 272 (16 milionů barev) a také malá klávesnice. Toto kombo je k dispozici za 49 USD.

Tedy bude, a to doufejme již ve slíbeném letošním prosinci, kdy mají být prvním 5000 zájemcům odeslány první kusy, přičemž vývojáři dostanou alfaverze hardwaru již v září. Firma Next Thing také uvádí, že blízce spolupracuje s Allwinner Technology, aby mohla poskytnout plnou dokumentaci a zdrojové kódy pro použité SoC a také ostatní hardware použitý v tomto počítači. Více se dozvíte na stránkách projektu.

Zdroj: Kickstarter
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek