Chrome od dubna nebude fungovat na Windows XP a Vista – a bude hůř?

Chrome od dubna nebude fungovat na Windows XP a Vista – a bude hůř?
, , aktualita
Google na blogu oznámil, že jeho prohlížeč nebude od příštího dubna fungovat na Windows XP, Windows Vista a na některých starších verzích OS X. Je to od Googlu „podraz“ na uživatele, nebo je to jen příznak obecnějšího trendu?reklama
V článku na svém blogu Google suše sděluje, že jeho prohlížeč Chrome od dubna 2016 přestane podporovat (rozumějte fungovat na) Windows XP, Windows Vista a OS X verzí 10.6, 10.7 a 10.8, protože „tyto platformy nejsou nadále aktivně podporovány Microsoftem a Applem“. Což v případě Windows Vista rozhodně není pravda. Tato verze Windows bude podporovaná ještě o celý rok déle do dubna 2017.

No, když uvážíme počet PC s Windows všech verzí někde v řádech stovek miliónů a podíl verze XP necelých 13 % a verze Vista necelá 2 % a současně uvážíme podíl Chromu na desktopu někde kolem 30 % (všechna data pochází ze statistik společnosti Net Applications), dojdeme k závěru, že pár miliónů lidí může mít díky rozhodnutí Googlu větší či menší problémy.


Graf - zastoupení verzí Windows - X/2015


Ale na druhou stranu, když uvážíme, do kdy se prodávala Windows XP a na jakém hardwaru tedy běží, musíme přiznat, že jde o počítače daleko za hranicí morální životnosti a hodně na hranici technické životnosti. Takže je nejvyšší čas na upgrade. Mimochodem, mluvím z vlastní zkušenosti, na jaře mi odešel do křemíkového nebe téměř šest let starý notebook (ve své době vyšší třída, pak jsem se ho držel z nostalgie), který pět let provozoval právě „ikspéčka“ (v době smrti už nějakou dobu vylepšený SSD a Windows 8.1).

No a teď k té tezi „bude hůř“ z titulku. Sice neznám detailně architekturu Chromu, ale možná vedly Google technické důvody. Třeba chce do svého prohlížeče doprogramovat nějaké nové prvky, které architektura XP prostě nepodporuje. Bertě mě s rezervou, je to jen spekulace. Ale rozhodně jsem dost silně přesvědčen, že podobně se začne chovat stále více dodavatelů aplikací.


Logo Chrome


Ano, verze XP byla sice skvělá, ale už je opravdu hodně stará. A její tržní podíl postupně padá do nevýznamnosti (o verzi Vista už vůbec nemluvě). Takže postupně budeme svědky, jak stále více výrobců software bude verze XP a Vista ignorovat. A počítače s nimi budou průběžně nahrazovány novými, což samozřejmě tušíte sami.

Takže si nemyslím, že se Google zachoval macešsky, nebo přímo zle, ale prostě se podíval na tržní podíl a zachoval se zcela pragmaticky. Ale majitelům Windows XP (a Vista) se to asi líbit nebude. Navíc ten blog Googlu vyznívá tak, že chtějí uživatele podpořit (já bych řekl spíše přimět), aby přešly na podporovaný (tj. bezpečný) operační systém. Tím ovšem řadu lidí spíš naštvou. A můžou to pořád být milióny uživatelů.

Zdroj: Google (blog)
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty? Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty?
Jde o dva poměrně nové segmenty trhu informačních a komunikačních technologií, které již teď přinášejí dostatečně zajímavé technologie zákazníkům. Přitom jsme teprve na počátku rozvoje těchto segmentů a přínos příslušných řešení se podle všeho bude stupňovat.
Dnes,  aktualita, Michal Hala
V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS
Americký soud potrestal dvaceti lety vězení muže kosovského původu, který měl bez oprávnění proniknout do databází a získaná osobní data poskytovat teroristům z tzv. Islámského státu za účelem vytváření seznamu potenciálních cílů.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře