www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Chrome OS nyní podporuje Linux i jeho aplikace

Chrome OS nyní podporuje Linux i jeho aplikace
, , aktualita
Operační systém Chrome OS je znám tím, že pracuje hlavně s online aplikacemi, ovšem postupně se začal rozšiřovat i o offline aplikace, tedy takové, jejichž data jsou uložena lokálně. Nyní přibyla i jiná možnost, a sice provozování plných linuxových aplikací.reklama
Google Chrome OS tedy začal jako operační systém, který byl určen k provozování online aplikací. Vývojáři pak ale začali přidávat nové možnosti, které do jisté míry umožní pracovat i offline. Konkrétně jde o aplikace napsané v HTML5, což je třeba Gmail nebo Google Drive. Ty tak nutně nepotřebují pro své využití internetovou konektivitu. Uživatel tak může něco zdánlivě uložit na Google Drive, ale data mohou zůstat na lokálním úložišti až do příští synchronizace s cloudem, čili ukládání do cloudu neprobíhá v reálném čase. V minulém roce také Google oznámil, že Chrome OS bude podporovat plné aplikace pro Android a nyní pracovník firmy Google, Francois Beaufort, oznámil, že můžeme přímo v okně systému Chrome OS spustit systém Linux a na něm spustit libovolnou linuxovou aplikaci. Není tak nutné využívat virtuální terminály a přepínat se mezi nimi.

Stále je ale samozřejmě možné na počítač Chromebook nainstalovat vedle Chrome OS i Linux a využít dual boot. Běh Linuxu pod Chrome OS je ale pohodlnější a zajistí nám ho nový nástroj pojmenovaný Crouton. Abychom si mohli Linux nainstalovat, stačí Chromebook přepnout do vývojářského režimu, nainstalovat rozšíření Crouton, stáhnout si příslušný nástroj a pak už stačí vepsat do příkazové řádky jeden příkaz. Instalace je podrobně popsána v původním příspěvku Beauforta na Google+ (viz zdroj).

Google jistě dělá dobře, když umožňuje uživatelům využívat jiné systémy a jejich aplikace, však v očích uživatelů to z Chromebooků a Chrome OS dělá daleko atraktivnější počítače, na nichž budou moci využít aplikace, ne něž jsou dosud zvyklí.

Zdroj: Google
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář