www.svethardware.cz
>
>

Chyba v laboratoři vedla k odolnějším bateriím Li-ion

Chyba v laboratoři vedla k odolnějším bateriím Li-ion
, , aktualita
Na mnoho lidských vynálezů a objevů se přišlo omylem, náhodou či při výzkumu něčeho zcela jiného. Odolnější baterie Li-ion, které snesou 4x více nabíjecích a vybíjecích cyklů, se mohou do tohoto seznamu zařadit. Vědci totiž jen zapomněli na jednu sadu anod.reklama
Ke zprávám o nových a podstatně lepších bateriích ale můžeme být vždy zdravě skeptičtí, čemuž nás učí především to, že objevů a průlomů už bylo v minulosti ohlášeno mnoho. My však stále nosíme v kapse chytré telefony, jejichž výdrž na stále stejné baterie Li-ion či Li-pol je většinou jednodenní až dvoudenní a na týden bez nabíjení v případě staré N3310 nebo jiného vysloužilce můžeme jen vzpomínat. Ale i tak se podívejme, co se povedlo pracovníkům z bostonského MIT a pekingské Tsinghua University.

Ti spolupracovali na vývoji lepších anod, jež by prodloužily výdrž klasických baterií typu Li-ion. V jejich případě je totiž problém, že baterie postupem času degradují, za což může roztahování a smršťování anody v průběhu nabíjecích a vybíjecích cyklů. To totiž způsobuje, že na povrchu usazená vrstvička lithiových iontů se odlupuje, tvoří se nová z dalších dosud volných iontů, kterou při dalších cyklech potká to samé. Tím se postupně spotřebovává elektrolyt a v důsledku pak ničí celá baterie a klesá její kapacita. Vědci zkoumali jisté chemické činidlo a jeho vliv na vlastnosti anod, přičemž prý na jednu várku pozapomněli a nechali ji v lázni o několik hodin déle. Rozhodli se však i je otestovat a zjistili, že tyto anody mohou přinést 4x trvanlivější baterie v porovnání s těmi aktuálně prodávanými.

Dr. Wang Changan (Tsinghua) a Dr. Li Ju (MIT) provádějící experimenty zkoumali využití hliníku namísto grafitu pro výrobu anody, i když hliník se nepoužívá právě kvůli tomu, že se příliš roztahuje a smršťuje, čímž se urychluje celková degradace baterie. Máčeli tak hliníkové anody v roztoku kyseliný sírové a oxysulfátu titaničitého, aby se pokryly vrstvou oxidu titaničitého, přičemž se snažili zjistit, jak dlouhá lázeň bude nejlepší. A ukázalo se tedy, že doposud nejlepší byla mnohem delší lázeň, než jakou chtěli vůbec vyzkoušet. Výsledné anody mají mít tedy povrchovou krustu, která zvládne roztahování a smršťování svého hliníkového jádra a samotný její tvar se příliš nemění.

Výsledné baterie s novými anodami již postoupily 500 nabíjecích a vybíjecích cyklů a výsledky ukazují na to, že můžeme od nich očekávat asi 4násobnou výdrž než od těch, které jsou aktuálně na trhu. A nyní můžeme opět jen čekat, jestli tato technologie bude vhodná pro nasazení při výrobě a uchytí se na trhu.

Zdroj: Economist
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  1 komentář
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
23.9.2016,  aktualita, Jáchym Šlik