www.svethardware.cz
>
>
>
>

Chystá si NVIDIA skutečně karty s paměťmi GDDR5X?

Chystá si NVIDIA skutečně karty s paměťmi GDDR5X?
, , aktualita
Nedávno se objevila zpráva, která hovoří o pamětech GDDR5X společnosti Micron a o tom, že by je nové grafické karty firmy NVIDIA mohly využít. Je to ale skutečně možné? A co by to znamenalo?reklama
Jisté je, že paměti GDDR5 jsou u konce s dechem a pro příští generaci karet se absolutně nehodí, tedy pro jejich hi-endové modely. Paměti HBM a především HBM2 je dokáží zastínit svou vysokou propustností a také podstatně nižší energetickou náročností, díky čemuž může jít více energie do samotného GPU. I na to ostatně spoléhá především moderní Radeon R9 Nano, jehož energetická efektivita je tak dvakrát vyšší než u Radeonu R9 290X, ale zde pomáhá také podtaktovaný Fiji XT s plným počtem 4096 shaderů.

Hi-endové karty s čipy NVIDIA Pascal či AMD Arctic Islands využijí paměti HBM2, to je v podstatě jisté, ale co takový mainstream? Řešením by mohly být paměti GDDR5X, které vyvíjí Micron a ty dostanou do vínku 16n-prefetch a 64bitovou šířku oproti 8n a 32B u klasických GDDR5. De prezentace Micronu by první verze měly dosáhnout datové propustnosti nějakých 12 Gb/s, což je 50% nárůst oproti nejlepším GDDR5, ale spíše ještě vyšší, neboť 2GHz GDDR5 se moc nepoužívají, to spíše 1,75GHz (efektivně 7 GHz). V možnostech GDDR5X pak je až 16 Gb/s, ale to opět mluvíme o 2GHz čipech. Výhodu dle Micronu je to, že má být zachována zpětná kompatibilita a využití stejného protokolu. Je ale zřejmé, že oproti HBM budou mít i GDDR5X stále nevýhodu v nižší energetické účinnosti, neboť počítají se stejnými takty jako dnešní GDDR5.

Oproti starším informacím se už dnes také ví, že GDDR5X nemá být uzavřený standard firmy Micron, která již oslovila JEDEC s požadavkem učinit z nich univerzální standard otevřený dalším výrobcům. Když se tedy podíváme na následující výpis z PDF dokumentu firmy Micron, ten jasně ukazuje, že datová propustnost GDDR5X se na stejné frekvenci oproti GDDR5 zdvojnásobí. Pak to jsou ovšem snadné počty.

Pokud by tedy NVIDIA na kartě GTX 980 Ti využila GDDR5 se stávající datovou šířkou a taktem, namísto 336 GB/s by dosáhla 672 GB/s, a nechala by tak za zády první generaci HBM s 512 GB/s. No a takový Radeon R9 390X s 512b sběrnicí by nabídl rovnou 768 GB/s, čili hodnotu na půl cesty mezi HBM1 a HBM2. Z těchto čísel je tedy jasné, že pro novou střední nebo vyšší střední třídu karet by GDDR5X byly díky svému výkonu možné řešení a ve skutečnosti by ani nemusely být použity nejrychlejší GDDR5X, ale třeba jen 1,25GHz, což by umožnilo dosáhnout jejich nižší spotřeby.

Micron se chystá zveřejnit další informace o svých GDDR5X až v příštím roce. Bude ale záležet na tom, jak složité bude jejich nasazení, respektive adaptace paměťového systému z dnešních GDDR5. Mluvíme tak především o výši nákladů, které by firma NVIDIA či potažmo AMD vydala na přechod k pamětem GDDR5X. Je totiž jasné, že budoucnost tkví ne v nich, ale v HBM a podobných technologiích, jako je Hybrid Memory Cube (tu mimochodem vyvíjí také Micron). Pokud by tedy v AMD a NVIDIA museli v podstatě jen vyměnit staré GDDR5 za nové X bez velké práce a nákladů, mohly by je pro jednu či dvě generace využít. Však paměti HBM jsou ještě stále novou technologií, která je složitá a drahá a je otázka, jak se firmy poperou s novými HMB2. V neposlední řadě pak bude záležet na tom, zda GDDR5X dorazí včas, respektive zda dorazily včas, neboť NVIDIA už má design nových GPU hotový a pomalu se je už chystá začít vyrábět. Je tak možné, že pokud GDDR5X budou využity, může to být až na kartách, které budou následovat po Pascalech a Arctic Islands.

Zdroj: Micron (PDF), wccftech
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS
Americký soud potrestal dvaceti lety vězení muže kosovského původu, který měl bez oprávnění proniknout do databází a získaná osobní data poskytovat teroristům z tzv. Islámského státu za účelem vytváření seznamu potenciálních cílů.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik