Chytrá auta: ovládnou svět?

Chytrá auta: ovládnou svět?
, , článek
Velkým tématem posledních měsíců, které vyústilo v několik událostí na proběhlém CES 2015, jsou chytré či autonomní automobily. Už dávno nejde o téma týkající se pouze automobilismu, což potvrzují i aktivity nám dobře známých firem Google, NVIDIA a dalších.reklama
Není sporu o tom, že autonomní automobily schopné pohybovat se v běžném provozu i bez zásahu řidiče je téma už blízké budoucnosti. Zaslouží se o to spíše technologické firmy, jako je především Google, které jsou ochotny se do těchto projektů pustit a umožní jim to mimo jiné i značné pokroky v oblasti hardwaru obecně a především procesorů, které dnes disponují velmi vysokým výkonem a umírněnou spotřebou. Výpočetní výkon je totiž nutný k tomu, aby byl automobil schopen se sám rozhodovat na základě vyhodnocovaných dat ze svých kamer a senzorů. Ovšem přinejmenším stejně jako hardware je důležitý také software, s jehož chybovostí se ve světě počítačů běžně počítá, ovšem zatímco u PC to může přinést ztrátu dat či modrou obrazovku, v provozu to může snadno znamenat výrazné škody na majetku nebo smrt.
chytrá či autonomní auta se staly i námětem pro filmaře: zde Knight Rider ...


Vedle toho všeho nesmíme ani zapomenout na tolik diskutovaný Internet věcí, v němž bude vše propojeno a schopno komunikace. Do toho spadají i chytré automobily (neplést se Smarty), jež budou spolu samozřejmě také komunikovat, čili by o sobě a svém pohybu měly vědět ještě před tím, než se z pohledu řidiče objeví za blízkým horizontem. Nemusíme si ale představovat pouze to, že na ulici nasedneme do vozu a ten nás někam dopraví. Jde také o to, že bude schopen dopravovat pouze sám sebe, takže z něj budeme moci vystoupit třeba přímo před vchodem budovy a nechat jej, ať se jede zaparkovat do blízkých garáží. A stejně tak bude možné si jej přivolat.
... a zde Demolition Man, v němž má autonomní policejní vůz k realitě podstatně blíže


Nejednoho přitom napadne možnost použít takové auto i pro odvoz z hospody a v takovém případě by snad nevadilo ani pár piv za volantem, v leže na zadním sedadle nebo na střeše (to dle míry rozjařenosti), ovšem to už není otázka techniky, ale legislativy. Na té bude ostatně záviset i samotná možnost využití takových dopravních prostředků. Samohybné auto ovšem jistě má potenciál k tomu, aby se stalo ústředním bodem různých kuriózních situací nebo i originálně spáchaných trestných činů. To je ovšem často diskutované nebezpečí celého Internetu věcí, přičemž chytré automobily budou jen jednou z jeho součástí, ale také jednou z potenciálně nejvíce smrtonosných.

A jako obvykle to není téma, které by bylo zcela nové, spíše naopak. Z pohledu popkultury se samořiditelná a inteligentní auta objevila již třeba v seriálu Knight Rider, kde byl ale Kitt spojením transformera a batmanovského automobilu a daleko vážněji a uvěřitelněji byl takový vůz pojat ve snímku Demolition Man. Ovšem vzhledem k rozmachu virtuálních osobních asistentů si není těžké představit, že si už s prvními dostupnými chytrými automobily budeme moci i pokecat podobně jako s Kittem, ale na řešení životně důležitých problémů a osobních vztahů to ještě asi nebude.

Když ale zapomeneme na obrazovky televizí a filmová plátna, pak historie autonomních vozidel sahá hluboko do 20. století a netýká se pouze futuristických kreseb z magazínů pro mládež nebo animovaných filmů. Můžeme mluvit o konkrétních modelech od výrobců jako General Motors, Mercedes Benz či Citroën. Právě na ty se podíváme ze všeho nejdříve.
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře