www.svethardware.cz
>
>
>
>

Čína postavila nejrychlejší superpočítač s využitím vlastních čipů

Čína postavila nejrychlejší superpočítač s využitím vlastních čipů
, , aktualita
Číně již chvíli patřilo na poli superpočítaču prvenství s počítačem Tianhe-2. Nyní však přišlo potvrzení, že má nový nejrychlejší superpočítač, který je navíc postavený na procesorech vyvíjených v Číně.reklama
Nový superpočítač Sunway TaihuLight si Čína musela postavit sama z důvodů technologického embarga. Původní nejvýkonnější superpočítač Tianhe-2 byl postaven na čipech Intelu a Čína jej chtěla za pomocí Intelu i dále vylepšovat, to se ale nezdařilo.

USA vyhlásilo na Čínu technologické embargo. To se dotýká pouze pokročilé technologie, mezi kterou se pochopitelně řadí i čipy pro superpočítač. USA se nejspíše obávalo a obává hrozby ze strany Číny. Nejednou se čínská vláda "zasloužila" o hackerské útoky na USA.

Ani embargo Číně nezabránilo, aby sama vyvinula nejrychlejší superpočítač na světě. Má výkon 93 PFLOPS, což je skoro trojnásobek výkon Tianhe-2. Počítač není jen výkonnější, ale mnohem efektivnější, ke trojnásobnému výpočetnímu výkonu potřebuje méně energie - oproti Tianhe-2 se 17,8 MW nový Sunway TaihuLight potřebuje "jen" 15,3 MW.

Nový procesor má 41.000 procesorových uzlů s 260 jádry, což znamená přes 10,5 milionu procesorových jader. Pro představu nejvýkonnější superpočítač v USA má 560 tisíc jader. Každý uzel má 32 GB paměti RAM, což dává dohromady asi 1,3 PB, to na superpočítač takovéhoto kalibru není závratná hodnota. Počítač má i čínský operační systém Sunway Raise OS.

Počítač má být využit hlavní pro národní bezpečnost a vědu. Obecně Čína v posledních letech do superpočítačů investuje hodně peněz, v žebříčku 500 nejvýkonnějších superpočítačů má 167 přístrojů, což je o dva více než USA.

Zdroj: The Verge
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi
Vesmírná sonda patřící Evropské kosmické agentuře včera po poledni slavnostně ukončila svou dlouhou pouť vesmírem. V závěru své dvanáctileté mise sonda dopadla na kometu, ze které sbírala data.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek