www.svethardware.cz
>
>
>

Čínská 3D tiskárna do stavu beztíže úspěšně zvládla testování

Čínská 3D tiskárna do stavu beztíže úspěšně zvládla testování
, , aktualita
Do vesmíru se už dostala 3D tiskárna od společnosti Made in Space. Této americké společnosti se však snaží konkurovat Čína se svou vlastní 3D tiskárnou pro stav beztíže. Byly provedeny testy a proběhly úspěšně.reklama
To, že se 3D tiskárny začínají rozmáhat, je stará informace. Platí to ovšem tady na Zemi. Technologie 3D tisku ve vesmíru má také obrovské využití, zatím je však ještě v plenkách. Je to z toho důvodu, že 3D tiskárny se na ISS musí vyrovnat se stavem beztíže. Není to jednoduché, ale možné to rozhodně je.

V současné době je totiž na ISS už od roku 2014 3D tiskárna od společnosti Made in Space s názvem Zero-G Printer, zatím se ale rozhodně nedá hovořit o regulérním provozu, vše probíhá zkušebně a dále se vyvíjí. Made in Space však není jediná společnost, která se 3D tiskem ve vesmíru zabývá.

Číňané vyvinuli svou vlastní 3D tiskárnu pro použití ve stavu beztíže a také ji už i úspěšně otestovali na testovacím programu, který se konal v Bordeaux ve Francii. Zkušební program trval od 22. února do 5. března. Tuto 3D tiskárnu má na svědomí výzkumný tým z Čínské akademie věd v Pekingu.

3D tisk ve vesmíru přinese své nesporné výhody. Nejdůležitějším pozitivem je však snížení nákladů, které jsou při misích do vesmíru skutečně vysoké. Je totiž finančně náročné posílat do vesmíru součástky a podobné věci, 3D tisk tohle ale řeší. Díky 3D tiskárnám bude stačit dovážet ze Země pouze několik základních materiálů, které se pro tuto technologii používají, aby bylo z čeho tisknout. Je to tím pádem efektivní a zároveň i flexibilní způsob výroby.

Podle Čínské akademie věd proběhly testy jejich 3D tiskárny velmi úspěšně a přesně podle jejich představ, a to s pěti různými materiály, dvěma různými technologiemi tištění a spoustou tištěných vzorů. Testování proběhlo při parabolických letech, které vytvářejí stav beztíže. Ty byly umožněny díky Německé kosmické agentuře, technickou podporu zajistila francouzská společnost Novespace.

Podle profesora Wang Gonga z Čínské akademie věd je nutné 3D tiskárnu nejdříve důkladně otestovat, aby vše bylo vhodné pro kosmické prostředí. Podle něj také není čínská 3D tiskárna horší než ta od Made in Space, zvládne vytvářet i větší objekty než konkurence a pracovat s širším spektrem materiálů. Wang Gong také prohlásil, že v budoucnu by se pomocí technologie 3D tisku daly budovat stavby na jiných planetách.

Nyní čínský výzkumný tým pracuje na možnosti recyklace materiálu do 3D tiskáren, což by značně snížilo produkci odpadu a jednalo by se o zajímavé řešení. Samozřejmě i dále vyvíjí své 3D tiskárny s cílem vylepšit jejich rychlost a přesnost.

Není divu, že díky nesporným výhodám 3D tisku v současné době společnosti vyvíjí 3D tiskárny pro použití ve stavu beztíže. Možná tento způsob výroby zní trochu jako sci-fi, každopádně se zdá, že je to technologie budoucnosti. A to nejen na Zemi, ale i ve vesmíru.

Zdroj: 3ders.org
Nejpopulárnější tiskárny
reklama
Nejnovější články
Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG
Společnost Warhorse Studios už od roku 2011 pracuje na hře, která bude zajímat zvláště české hráče. Jde totiž o RPG z prostředí samotného srdce českých zemí, a to na počátku 15. století. My se na ni teď podíváme podrobněji.
Dnes,  preview, Jan Vítek
Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty? Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty?
Jde o dva poměrně nové segmenty trhu informačních a komunikačních technologií, které již teď přinášejí dostatečně zajímavé technologie zákazníkům. Přitom jsme teprve na počátku rozvoje těchto segmentů a přínos příslušných řešení se podle všeho bude stupňovat.
Včera,  aktualita, Michal Hala
V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS
Americký soud potrestal dvaceti lety vězení muže kosovského původu, který měl bez oprávnění proniknout do databází a získaná osobní data poskytovat teroristům z tzv. Islámského státu za účelem vytváření seznamu potenciálních cílů.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře