Čínský humanoid Jia Jia si umí povídat s lidmi

Čínský humanoid Jia Jia si umí povídat s lidmi
, , aktualita
Obliba humanoidních robotů roste a dokazuje to i nový čínský humanoidní robot, který dostal pojmenování Jia Jia. Jedná se o robota, který vypadá jako žena a dokáže se hýbat nebo konverzovat s lidmi.reklama
Humanoidního robota Jia Jia, který vypadá skutečně jako reálná žena, má na svědomí tým výzkumníků z Čínské univerzity vědy a technologie. Rozhodně se nejedná o prvního humanoidního robota, který dokáže mluvit a který je stylizovaný do ženské podoby, za zmínku stojí například Chihira Kanae od japonské společnosti Toshiba. Zajímavý je i humanoid, který vypadá jako Scarlett Johansson a který byl vyroben naprostým laikem.

Humanoid Jia Jia disponuje schopností hloubkového myšlení, dokáže hýbat některými mimickými svaly v obličeji tak, aby to vypadalo celkem přirozeně a pohyby úst synchronizuje se svou řečí. Když mluví, pohybuje i očima po místnosti jako skutečný člověk. Tuto umělou inteligenci schovanou v robotovi s dlouhými vlasy tým z čínské univerzity navrhoval tři roky. Vývoj humanoida vedl Chen Xiaopin, který svůj výtvor zároveň i představil.

Jia Jia dokáže kromě obličeje pohybovat i končetinami a tělem. Její hlavní předností je však právě schopnost konverzace. Při představení Chen Xiaopin svého robota pozdravil a hned se mu dostalo odpovědi: "Ano můj pane, co pro vás mohu udělat?"

Naprogramované oslovení však není všechno, co Jia Jia dokáže říct. Zvládne se i ozvat, když se jí něco nelíbí. Když si ji někdo chtěl vyfotografovat příliš zblízka, odbyla ho slovy: "Nechoď ke mně tak blízko, když mě fotíš. Můj obličej pak vypadá tlustý."

Čínský výzkumný tým však s vývojem tohoto humanoida rozhodně ještě neskončil. I na první pohled jde totiž poznat, že se jedná o robota, nikoliv o člověka. K tomu chybí Jii Jii ještě schopnost vyjadřovat emoce - smát se nebo třeba plakat. Chen Xiaoping prohlásil, že v budoucnosti svého humanoida plánují naučit pomocí hloubkového učení i rozpoznávat tváře.

Vědecký tým by tak měl v budoucnu přijít i s druhým modelem, v plánu ale není masová výrobu tohoto robota. Kdy však nastane ten moment, když už nebudeme schopní robota odlišit od skutečného člověka? Aby toho vědci docílili, musí vylepšit víc než jen nepřirozeně ztuhlé ruce svých humanoidů.

Zdroje: dailymail.co.uk, engadget.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  6 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře