www.svethardware.cz
>
>

Čip chladící své elektrony slibuje 10x nižší spotřebu

Čip chladící své elektrony slibuje 10x nižší spotřebu
, , aktualita
Výzkumníci z UT Arlington v Texasu vytvořili první elektronické zařízení, které dokáže zchladit elektrony na minus 228 °C, a to bez využití externího chlazení, ale s využitím vlastních možností. Výsledkem by mohly být čipy s velmi nízkou spotřebou.reklama
Experimentální čip vyvinutý na University of Texas v Arlingtonu sám zůstává při pokojové teplotě, neboť chlazeny jsou pouze samotné elektrony. Využívá k tomu tzv. kvantovou jámu (quantum well), což je v podstatě velmi úzký prostor mezi dvěma vrstvami polovodiče, kterým mohou projít pouze elektrony s velmi nízkou energií. V originálním článku je to připodobněno úzkému průchodu mezi dvěma baňkami v přesýpacích hodinách, akorát v kvantovém světě.

Kvantová jáma se tak může stát součástí počítačových čipů, jimiž budu téci jen "studené elektrony". Výzkumníci už toto vyzkoušeli ve svém experimentálním čipu, který obsahuje také SET (Single-Electron Transistor), čili velmi efektivní tranzistory, které jsou však rovněž velmi citlivé na teplo, a obyčejně tak musí být chlazeny pomocí kapalného hélia. Ovšem v jejich čipu na tuto práci stačily kvantové jámy a studené elektrony, díky čemuž mohl samotný čip pracovat při pokojové teplotě.

Dle vyjádření organizace National Science Foundation, která financovala výzkum, má tato technologie potenciál zajistit snížení spotřeby čipů, a to i více než desetinásobně v porovnání s dnešními technologiemi. To by pak mělo vliv v podstatě na vše - výdrž na baterie, hmotnost a rozměry počítačů a elektronických zařízení a také výkon. Výzkumníci také podotkli, že další výzkum by mohl vyústit i v konstrukci kvantové jámy, která by produkovala elektrony s teplotou absolutní nuly, čili -273 °C, a to by mohlo přinést ještě mnohem zajímavější věci.

Nicméně o různých zázračných technologiích jsme si mohli přečíst už velké množství zpráv a o většině z nich jsme pak už mnoho neslyšeli. Nezbývá než doufat, že to v tomto případě bude jiné.

Zdroj: Extremetech
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti
Už dříve se objevily informace o chystané kartě NVIDIA GeForce GTX 1050, přičemž dnes už se můžeme podívat na očekávané specifikace také lepší verze s označením GTX 1050 Ti. Co nám tyto modely s TDP pod 75 W nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
SSD pro PCIe mají před sebou světlou budoucnost plnou růstu SSD pro PCIe mají před sebou světlou budoucnost plnou růstu
Pokud existuje nějaká oblast spojená s PC trhem, kterou v nejbližších letech čeká prudký a stabilní růst, jsou to SSD. A zvláště ta, která jsou určena pro rozhraní PCI Express, jichž je na trhu naštěstí stále více. Co je tedy dle odhadů čeká do roku 2020?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Australané varováni před vyděračskými USB flash disky Australané varováni před vyděračskými USB flash disky
Australská policie vydala varování před USB flash disky, které už řada lidí našla ve své poštovní schránce. Obsahují totiž tzv. vyděračský malware (ransomware), který zašifruje data na disku počítače a od majitele pak chce za rozšifrování zaplatit.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
No Man’s Sky je skoro mrtvý a vývojáři mlčí No Man’s Sky je skoro mrtvý a vývojáři mlčí
Pokud bylo cílem vývojářů No Man’s Sky vytvořit hru, na kterou se co nejdříve zapomene, pak to vypadá, že byl splněn. Oni samotní ostatně na tuto hru již asi zapomněli také, neboť dělají mrtvé brouky.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář