www.svethardware.cz
>
>

Čistá voda ze vzduchu i na poušti díky zirkonové komoře

Čistá voda ze vzduchu i na poušti díky zirkonové komoře
, , aktualita
Možnost získat čistou vodu co hrdlo ráčí není ve všech částech světa samozřejmé jako u nás. Vyvíjejí se tak různé způsoby pro získávání sladké vody vhodné k pití a ten, o kterém budeme mluvit, funguje i na poušti.reklama
Poušť rozhodně není místo, kde bychom mohli snadno získat vodu. Pokud není k dispozici přímo v použitelné podobě, dá se získat třeba odsolením mořské vody, ale k tomu potřebujeme její zdroj i energii. Na poušti ale nemáme k dispozici ani tu energii, ovšem můžeme se poučit z toho, co si pro chytání vláhy vyvinuly rostliny. Máme na mysli kaktusy v poušti Atacama, v níž téměř nikdy neprší. Ty využívají jemné chloupky, jimiž zachytávají vlhkost z mlhy. Už nějakou dobu přitom existují zařízení, která jsou založena na principu odvlhčovače vzduchu, čili na kondenzaci a vypařování. Jenže ta selhávají v případě, že vlhkost vzduchu je příliš nízká a také vyžadují energii pro kompresor. Zdě pak přichází na řadu zařízení vyvinuté na MIT a UC Berkeley, které využívá krystaly zirkonu.

Krystaly zirkonu si nemůžeme představit jako klasické krystaly například soli. Zirkon je zde část tzv. MOF (Metal-Organic Framework), což jsou porézní krystaly vytvořené v laboratoři, které mohou být tvořeny různými způsoby, aby měly i různé vlastnosti. Jde tak v podstatě o pevnou houbovitou strukturu, která je v tomto případě založena také na uhlíku a kovech, jež tvoří kostru pro růst krystalu. A právě výběrem konkrétních kovů či jiných stavebních materiálů lze každý vytvořený MOF ladit dle potřeb, a to s ohledem na druh plynů, které k sobě vážou.

Právě zirkon se v tomto případě ukázal jako ideální k tomu, aby vzduch zbavoval vlhkosti, a to i v případě že jí v něm moc není. Vyzkoušeno již bylo zařízení, které využívá kilogram zirkonového MOF, z nějž byl předem vytvořen jemný prášek, což zvýšilo celkovou aktivní plochu pro sběr vlhkosti. Jedná se v podstatě o komoru, kterou v noci otevřeme a necháme vzduch proudit skrz MOF, čímž se z něj zachytí vlhkost. Ráno pak komoru zavřeme a slunce skrz vrchní sklo ohřeje nasáklý MOF, z nějž se voda uvolňuje coby pára, která se pak vespod na chladnějším kondenzátoru srazí ve vodu.

Jde tak o zcela pasivně pracující systém (nepočítaje nutnost komoru otevírat a zavírat), který funguje i při pouhé 20% relativní vlhkosti, jakou má vzduch třeba na Sahaře. Kilogram zirkonového MOF je schopen v takovém prostředí z nočního vzduchu vytvořit 2,8 litru vody. Problém je ten, že takovýto materiál je moc drahý, a to právě kvůli zirkonu, ale pracuje se i na verzi, která má namísto něj využít mnohem dostupnější hliník a pokud ta bude pracovat s podobnou efektivitou, šlo by o velice dobře použitelné zařízení.

Zdroj: Extremetech, Sciencemag
reklama
Nejnovější články
Vývoj teleskopu JWST pokračuje dle plánu, za anomálii může západka Vývoj teleskopu JWST pokračuje dle plánu, za anomálii může západka
Vývoj James Webb Space Telescope je ostře sledovaný, neboť jde o velice nadějné zařízení, které nám umožní se podívat na vzdálené hvězdy a planety tak, jak dosud nebylo možné. Je tak dobrá zpráva, že testování probíhá dle plánu i přes vibrační anomálii.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
id Software chválí AMD za Ryzen a těší se, až je využije id Software chválí AMD za Ryzen a těší se, až je využije
AMD si za své procesory Ryzen vysloužilo pochvalu od společnosti id Software, které se líbí jejich cenová dostupnost, mnoho jader. id Soft se tak už chystá pro tyto procesory upravit své technologie, které toho budou moci nabídnout více než dříve.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Intel X299 se představí 30. května, přijde až ke konci června Intel X299 se představí 30. května, přijde až ke konci června
Plán je takový že nová HEDT platorma Intelu založená na čipových sadách X299 bude představena na sklonku května. To bude ale pouze papírové představení, neboť na trhu bude k dispozici až o cca měsíc později a mezi tím budou k dispozici nezávislé testy.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
V Pripjati se 31 let po katastrofě opět rozsvítilo V Pripjati se 31 let po katastrofě opět rozsvítilo
Jadernou katastrofu v ukrajinské elektrárně Černobyl dobře známe, však se nás v roce 1986 přímo dotkla stejně jako velké části celé Evropy. Nyní se v blízké vybydlené Pripjati opět rozsvítilo, což jde na vrub polským nadšencům.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
Lyrebird umí zkopírovat hlas kohokoliv z minutového záznamu Lyrebird umí zkopírovat hlas kohokoliv z minutového záznamu
Montrealská společnost Lyrebird prezentovala svou technologii syntetizace hlasu, která umožní v krátké době "ukrást" hlas kohokoliv. Můžeme si tak poslechnout třeba rozhovor známých politiků v krátké ukázce.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  8 komentářů