www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Co Google chystá v oblasti internetu věcí?

Co Google chystá v oblasti internetu věcí?
, , aktualita
Minulý týden proběhla konference Google I/O 2015, kde společnost mimo jiné představila své plány pro oblast internetu věcí. Jádrem má být operační systém Brillo vycházející z Androidu. Chytrý domov bude řídit mobil nebo tablet a inteligentní termostat.reklama
Základem Brilla bude Android M a systém prý vystačí s 32 MB paměti na zařízení bez obrazovky a se 64 MB na zařízení s obrazovkou. Platforma Googlu má vytvořit prostředí pro propojení jednotlivých zařízení IoT, mobilního telefonu či tabletu a cloudu. Na okraj, už jsme o Brillu psali nedávno (čtěte tady).

Cílem snah Googlu je sjednotit ovládání chytrého domova (smart home), především cestou sjednocení pravidel a protokolů. Mobil nebo tablet se stane ústředním zařízením chytrého domova a umožní mimo jiné i hlasovou kontrolu. Google evidentně sází na prodejní synergii. Pokud už máte mobil s Androidem, zřejmě sáhnete po Brillu. Pokud si domů opatříte Brillo, asi si vyberete telefon s Androidem.


Nest Learning Thermostat


Ústředním prvkem, který bude koordinovat ovládání zařízení IoT v rámci domácnosti podle Googlu, má údajně být Nest Learning Thermostat. To je prozatím jen chytrý termostat, ale v budoucnu to možná bude inteligentní ovladač celého domova zvenčí pomocí mobilního zařízení s Androidem. Google ho (respektive jeho mateřskou společnost) loni získal za 3,2 miliardy dolarů. Uvedení platformy Brillo se očekává někdy ve třetím kvartálu 2015.

A teď se podívejme se na konkurenci. Apple má platformu HomeKit, která vychází z iOSu. HomeKit byl oznámen dokonce už loni. K práci bude vyžadovat AppleTV pro dálkové hlasové ovládání chytrého domova zvenčí. Apple s ním tudíž má od loňska náskok, ale nástup platformy údajně není tak rychlý, jak by společnost ráda viděla. Analogicky jako Google sází i Apple na křížový prodej. Pokud už jste členem jeho rodiny, zřejmě sáhnete po řešení od něj.


Internet of Things


Třetím v pozadí je Microsoft, ale o jeho plánech se v podstatě ví jen to, že Windows 10 jsou mimo jiné určena pro internet věcí. Jako domácí centrálu si v tomhle případě umím představit cokoli s Windows 10 (jak jinak) a může to tedy být počítač, Xbox nebo něco jiného, co je ovšem trvale umístěno v domácnosti. Jako řídící zařízení může fungovat mobil, tablet, nebo notebook. Prostě cokoli mobilního, samozřejmě opět s Windows 10. Nebo klidně s Androidem či iOS, pokud je Microsoft bude podporovat.

Uvedenými třemi hráči se skupina zájemců o trh internetu věcí samozřejmě nevyčerpává. V pozadí je celá řada velkých IT společností, které také chtějí získat svůj díl tohoto lukrativní trhu. Přirozeně už postupně vznikají různé aliance a seskupení. Zajímavé především bude, jak se jednotliví hráči budou stavět ke konkurenčním řešením. Budou jednotlivé platformy vzájemně kompatibilní – třeba na úrovni protokolů a služeb – nebo vznikne parádně schizofrenní trh?


Počty zařízení, aplikací a objem dat - 2020
Zdroj: WordStream


Budeme jako uživatelé mít možnost zařízení různých výrobců kombinovat, nebo se budeme muset rozhodnout pro jediného dodavatele? Rozhodně by bylo jen a jen dobře, kdyby nakonec vznikla nějaká neutrální pracovní skupina, která by vytvořila otevřené a nezávislé standardy. Poslední, co potřebujeme, je další segment trhu plný vzájemně nekompatibilních zařízení.

Teď už bude záležet na přijetí ze strany vývojářů a výrobců zařízení pro IoT. A samozřejmě klíčové slovo budou mít zákazníci. Ale stojíme vůbec jako zákazníci o internet věcí? A budeme nakonec mít možnost volby? Nebo prostě chytrá zařízení pro IoT převálcují dosavadní obyčejná zařízení a nám nezbude nic jiného, než plošně přejít na chytrý domov?

Budou chytrá zařízení znatelně dražší než klasická? A budou chytrá zařízení mít možnost chovat se jako obyčejná? Půjde jejich inteligence nějak vypnout, pokud se ukáže, že je jaksi na obtíž? Co si o IoT myslíte vy?

Zdroj: CNET
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  6 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře