www.svethardware.cz
>
>

Čočky z oxidu titaničitého slibují mimořádné vlastnosti

Čočky z oxidu titaničitého slibují mimořádné vlastnosti
, , aktualita
Výroba dokonalé optiky je stále výzva i pro moderní technologie. Čočky přitom lidé brousí a zdokonalují již stovky let a nyní se objevilo něco, co by mohlo přinést průlom v optice. Jedná se o takzvané metamateriálové čočky.reklama
Nové metamateriálové čočky by mohly přinést revoluci do mnoha odvětví včetně elektroniky nebo i astronomie. Výroba perfektní optiky ze skla je stále náročná a i když se inženýři snaží, výsledek často s sebou přinese nechtěné vedlejší efekty a artefakty. Díky materiálům jako oxid titaničitý ale bude možné tvořit velice tenké čočky pro celou řadu odvětví. Mluvíme přitom o tloušťce lidského vlasu.

Nové čočky jsou vytvořeny z tisíců mikroskopických věžiček z oxidu titaničitého, které jsou uspořádány do potřebného vzoru. Ten správný vzor je pak schopen přeostřit světlo do jednoho bodu jako klasická čočka, a to stejně dobře, ne-li lépe. Různé vzory jsou schopny ostřit různé vlnové délky světla. Vše je názorně vysvětleno v následujícím videu:


Tvorba takové čočky je prý navíc velice jednoduchá, ačkoliv na první pohled vypadá složitě. Jednoduchá je tedy alespoň v porovnání s vybrušováním a leštěním klasické čočky, neboť se pro její výrobu dají použít továrny, které běžně produkují počítačové křemíkové čipy. Z toho vyplývá, že se nebudou muset řešit výrobní kapacity a svět by takové čočky mohly zaplavit velice rychle. My bychom mohli poznat jejich výhody v dalších generacích chytrých telefonů s kamerami a vedle toho si mohou metamateriálové čočky najít místo také do vědních odvětví a do potřebných mikroskopů či teleskopů. Však miniaturní čočka z oxidu titaničitého se vyrovná daleko větším klasickým čočkám.

K tomu ale chybí ještě jeden krok, a sice výroba takové čočky, která bude schopna ostřit světlo v celém viditelném spektru.

Zdroj: KitGuru

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake
Společnost Intel nedávno vypustila do světa procesory generace Apollo Lake, čili nová slabá Pentia a Celerony navazující na Braswell. Nyní přichází Asus, který jeden z nich využívá na své nové základní desce.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek