www.svethardware.cz
>
>
>
>

Commodore Amiga dnes slaví 30 let

Commodore Amiga dnes slaví 30 let
, , aktualita
Jeden z nejznámějších počítačů 80. let, Amiga od společnosti Commodore, byl vypuštěn na trh přesně před 30 lety, čili 23. července 1985. Také v Evropě zažil velký úspěch a více než zdatně konkuroval prvním počítačům typu IBM PC.reklama
Před třiceti lety tedy vstoupill na trh konkrétně model Commodore Amiga A1000, který sám o sobě ještě nebyl tak oblíbený, a to především kvůli ceně. Byla to až levnější Amiga A500 z roku 1987, která odstartoval tu pravou mánii a výrobce jich stihl na trh dodat kolem šesti milionů, než ji nahradil novějším modelem A500+ a pak A600. Následovala devadesátá léta, kdy už modely jako Amiga A1200 a A4000T už nedokázaly konkurovat počítačům PC a nepomohl jim ani slušný výkon procesoru a vylepšená AGA grafika. Nastoupila éra PC a Maců, společnost Commodore v roce 1994 zkrachovala a její zbytky odkoupil německý Escom.
Amiga A1000


Amigy byly mezi uživateli oblíbeny především kvůli svým hrám jako Cannon Fodder, Sensible Soccer, Worms, Scorched Tanks a Jet Strike. První verzi počítače, A1000, dodal potřebný výkon procesor Motorola 68000 na cca 7 MHz, 256 či 512 kB paměti RAM a grafika nabídla rozlišení 640 x 512i (PAL) se pětibitovou barevnou hloubkou. Připravena byla také 3,5" mechanika pro 880kB diskety, příslušná klávesnice a dvojtlačítková myš.
Amiga A500+


Computer History Museum v Mountain View (Kalifornie) se chystá oslavit toto 30leté výročí a vystaví "vzácné artefakty" a součástí budou také projevy mapující historii firmy od prvních dní až po zánik společnosti a její převzetí Escomem. To samé muzeum také získalo zdrojový kód programu DeluxePaint, který v roce 1986 vypustila do světa společnost Electronic Arts. Pokud tedy máte zájem, můžete se sami podívat na tento 17.000řádkový kód. Tento program byl mimochodem využit Kevinem Cloudem z idSoftware pro vytvoření textur pro hru Quake II.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek