www.svethardware.cz
>
>

Coolest, aneb největší katastrofa Kickstarteru se ještě zvětšuje

Coolest, aneb největší katastrofa Kickstarteru se ještě zvětšuje
, , aktualita
Přenosná chladnička není nijak vzrušující, ale ta od Coolest, která je vybavena mixérem, USB nabíječkou, reproduktory s rozhraním Bluetooth, LED lampičkou a další výbavou zvedla zájem více než 62 tisíc lidí na Kickstarteru. Je tu ale pár problémů.reklama
Dnes už je kampaň firmy Coolest považována za největší katastrofu spojenou s crowdfundingovým serverem Kickstarter, neboť výrobce, ačkoliv namísto pouhých 50 tisíc dolarů nakonec vybral 13,3 milionu dolarů (úspěšnější byly na Kickstarteru už jen hodinky Pebble), a přesto nebyl schopen dostát svým závazkům. Nejde ale o to, že by firma nedokázala přinést na trh finální produkt, ale právě o nedostatek financí, což vypadá vzhledem k nepoměru žádané a vybrané částky přinejmenším podivně. V listopadu minulého roku se natěšení účastníci kampaně Coolest dozvěděli, že kýžená mobilní chladička je prodávána na Amazonu za 499 dolarů, zatímco ti nejpohotovější si ji zarezervovali již za 165 dolarů. Jak se ukázalo, Coolest chtěl tímto způsobem nejdříve vydělat na to, aby vůbec splnil původní sliby, čímž ale naštval řadu lidí. Zvláště když jim byl jejich kus slíben již na únor 2015.

V listopadu tak Coolest oznámil, že chce splnit své závazky do dubna letošního roku. Zástupce společnosti uvedl, že mají prý problém s výrobcem elektromotorku pro mixér, jehož zaměstnanci prý byli v tu dobu ve stávce a najít náhradního výrobce se nedařilo. Na Amazonu ale chladnička i tak dostávala od rozhořčených přispěvatelů jednohvězdičková hodnocení a firma byla bombardována otázkami, proč neupřednostnila ty, kteří měli svůj kus předobjednaný a předem zaplacený.

Coolest se také bránili tím, že na velké peníze přijde i pouhý transport těchto velkých krabic s hmotností necelých 18 kg, které zasílá svým zákazníkům ze základny v Portlandu, Oregonu. Prozradili také, že jen za design a výrobu prototypu vydali nějaké 2 miliony dolarů, ale to jen přineslo další otázky. Vždyť utratit takto 2 miliony u projektu, který původně žádal jen 50 tisíc, to netvoří dojem, že by se firma chovala ekonomicky.

Nyní se Coolest opět ozval a vznesl požadavek, aby předplatitelé, kteří stále čekají na svůj už tak dost opožděný kus, zaplatili dalších 97 dolarů. To prý aby se urychlilo zasílání chladniček a firma argumentuje, že i tak nakonec zákazníci zaplatí méně, než kdyby si chladničku pořídili v obchodě. Z dubnové lhůty se navíc stala červencová, konkrétně do Dne nezávislosti. Takže oproti původním slibům z listopadu si mají původní "early birds" počkat ještě několik dalších měsíců a za toto privilegium firmě dát další peníze, což není zrovna "coolest". Jde přitom stále asi o dvě třetiny lidí z původní kampaně a Coolest uvádí, že tento nápad přinesli právě oni. Evidentně jí ale došly finance, a tak hledá další zdroj. Mezitím už Ryan Grepper, zakladatel Coolest, dostal několik výhružek smrtí a stal se cílem tzv. doxxingu, čili zveřejňování osobních informací, které mohou být využity pro další nátlak.

A co ti, kteří se rozhodnou požadovaných 97 dolarů nezaplatit? Ti o svou chladničku nepřijdou, ale Coolest upozorňuje, že v takovém případě nemá pro ně žádnou lhůtu dodání. Grepper to uzavírá slovy: "V dokonalém světě bychom nemuseli spoléhat na prodeje našich chladniček, abychom mohli financovat dodávky předobjednaných kusů. V dokonalém světě už byste měli svou Coolest."

Zdroj: The Verge
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi
Vesmírná sonda patřící Evropské kosmické agentuře včera po poledni slavnostně ukončila svou dlouhou pouť vesmírem. V závěru své dvanáctileté mise sonda dopadla na kometu, ze které sbírala data.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek