www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Core i3-6100 na 4,7 GHz, aneb ASRock umožnil taktování i uzamčených CPU

Core i3-6100 na 4,7 GHz, aneb ASRock umožnil taktování i uzamčených CPU
, , aktualita
Procesory Skylake poprvé nabídly možnost dosáhnout vysokých taktů pomocí zvyšování základní frekvence (BCLK), což však oficiálně platí pouze pro odemčené procesory řady K. ASRock nyní ale nabízí desku, pro kterou toto omezení neplatí.reklama
Přetaktování procesorů Intel můžeme docílit dvěma způsoby, z nich oba jsou vyhrazeny pouze modelům s označením K a jedné výjimce, modelu Pentium G3258, jímž Intel oslavil výročí této značky. Tyto procesory tedy můžeme přetaktovat jednak pomocí odemčeného násobiče a také pomocí základní frekvence BCLK (aktuálně je výchozí 100 MHz), přičemž po vynásobení jejich hodnot dostaneme výsledný takt procesoru. Generace Skylake přitom pracuje s frekvencí BCLK, která už není spojena třeba s taktem sběrnice PCI Express, což byl v předchozích letech značně limitující faktor. Nyní tedy můžeme frekvenci BCLK nastavit dle potřeby, aniž bychom se museli obávat, že tak bude negativně ovlivněna stabilita různých komponent.

Přetaktování procesorů pomocí nastavení taktu BCLK tak může zajistit dosažení frekvence srovnatelné s tím, čeho můžeme dosáhnout změnou násobiče. Společnost ASRock je přitom prvním výrobcem desek, který to umožnil i s využitím řadových procesorů Skylake, o jejichž přetaktování se můžeme pokusit na desce Z170 Extreme 3. Ta je aktuálně k dispozici za nějakých 3800 Kč, takže patří ještě mezi modely se slušnou cenou.

Server TechSpot již tuto desku vyzkoušel společně s procesorem Intel Core i3-6100, který seženeme za cenu pod 3500 Kč s daní. Jedná se o nejlevnější standardní Core i3 aktuální generace, které má dvě jádra plus Hyperthreading, základní takt 3,7 GHz (37 x 100 MHz) a TDP 51 W. Prostým zvýšením frekvence BCLK na 127 MHz byl tento procesor přetaktován o rovných 999 MHz, jak ukazuje následující screenshot utility CPU-Z. Jde tedy o nezanedbatelný nárůst taktu.

Vedle toho byly i mírně přetaktovány paměti DDR4, jež při výchozím nastavení pracovaly na 3000 MHz a s přetaktovaným procesorem na 3048 MHz. Ovšem rychlejší procesor přinesl výrazný nárůst propustnosti pamětí, a to o 18 procent na 35,6 GB/s. Samotný procesor pak v Cinebench překonal i čtyřjádrový model Core i5-4430 (3 - 3,2 GHz, cca 5500 Kč) a i v jiných aplikačních a herních benchmarcích byl přetaktovaný i3-6100 s i5-4430 srovnatelný. Například v Crysis 3 byl zaznamenán nárůst průměrné hodnoty FPS z 57 na 65.

Co se týče spotřeby, ta byla ovlivněna nastavením napájecího napětí jádra na 1,35 V, ovšem i pak se držela v rozumné hladině. Celý systém se zatíženým procesorem na 4,7 GHz a grafickou kartou GeForce GTX 960 pracující naopak v klidu potřeboval nějakých 110 W. Grafy s výsledky benchmarků si můžete prohlédnout v původním článku (viz zdroj).

Nastavení BCLK tedy již je cesta k dosažení podstatně vyššího výkonu i "non-K" procesorů a konkrétně se to týká následujících modelů: Intel Pentium G4400, G4500, G4520, Core i3-6100, i3-6300, i3-6320, Core i5-6400, i5-6500, i5-6600 a Core i7-6700. Společnost ASRock slibuje, že tuto možnost budou mít brzy všichni majitelé jejích desek s čipsetem Z170 a Asus už slíbil to samé, takže lze předpokládat, že stejnou věc si chystají také firmy MSI a Gigabyte, které rozhodně nebudou chtít přešlapovat opodál.

Zdroj: TechSpot
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek