www.svethardware.cz
>
>
>

Corsair Commander Mini ovládá nejen chlazení a podsvícení

Corsair Commander Mini ovládá nejen chlazení a podsvícení
, , aktualita
Corsair uvedl na trh nový víceúčelový ovladač Commander Mini, který je určen pro spolupráci se zařízeními podporujícími Corsair Link a dokáže ovládat chlazení, podsvícení i výkon osobního počítače.reklama
Pokud vám Corsair Link nic neříká, ale pamatujete si NVIDIA ESA, pak vězte, že jde o velmi podobný systém. Corsair Link byl představen již v roce 2011, a to byl rok, kdy NVIDIA ESA již zůstala v zapomnění jako pokus o standardizaci systému chlazení, monitorování a ovládání PC. Corsair takové ambice nemá a Link nabízí pouze jeho vlastní produkty. A až nyní jej napadlo, že by mohl nabídnou novou centrální jednotku, která poslouží k různým účelům a představil Commander Mini.

Jde o chytřejší ovladač ventilátorů a podsvícení, který budeme moci propojit s dalšími zařízeními, která podporují Corsair Link. V základu funguje tedy jako jiné regulátory, takže má konektory pro připojení ventilátorů, teplotních čidel a LED. Ovšem co se týče ventilátorů, z obrázku můžeme jasně vidět, že všech šest konektorů má čtyři piny, takže by měly podporovat PWM, což by ve světě samostatných regulátorů otáček (pokud se nepletu) bylo unikátní či alespoň téměř nevídané. Ostatní totiž pracují se změnami napětí a ne modulací pulzů plného napětí a pokud už nějaký PWM nabízí, pak třeba jen u jednoho ventilátorového konektoru. Pak tu máme čtyři konektory pro klasická odporová teplotní čidla, jeden konektor pro ovládání podsvícení (konkrétně LED pásky Corsair Link) a nakonec čtyři konektory pro další zařízení s Corsair Link.

Samotný Commander Mini připojíme k počítači pomocí interního konektoru na USB 2.0 a napájení zajistí SATA Power. Je také patrné, že toto zařízení nemá žádný standardizovaný formát, takže si pro něj musíme sami najít místo ve skříni, ale Corsair k němu prý dodává jistý montážní kit. Tím ale bude dle všeho nějaká lepicí páska.

Na zařízení nejsou vidět žádné ovladací prvky, takže je zřejmé, že nastavení zajistí software, a to Corsair Link Dashboard. Uživatelé budou moci s jeho pomocí monitorovat třeba teplotu chladicího média, pokud tedy mají v systému kompatibilní vodní chladič, další teplotní údaje z čidel, otáčky připojených ventilátorů včetně těch, které jsou na dalších zařízeních. Pak budeme moci otáčky samozřejmě i regulovat, a to nejen manuálně, ale i automaticky v závislosti na teplotě snímané čidly.

Corsair uvádí, že Commander Mini bude pracovat s "prakticky kterýmkoliv skříňovým ventilátorem", takže je velkou otázkou, zda opravdu využívá PWM, nebo má pouze rozšířené konektory se čtyřmi piny. Ve specifikacích k tomuto bohužel není uvedeno vůbec nic a nikde nenajdeme ani zmínku o PWM, takže osobně bych se přikláněl k tomu, že půjde o regulaci pomocí změny napětí.

Ve specifikacích tedy najdeme pouze rozměry ovladače (145 x 59 x 13,5 mm), rozsah vstupního napětí, maximální zátěž na jeden ventilátorový konektor (1 A) a celkovou maximální zátěž včetně LED výstupu (4 A). Cena ovladače byla stanovena na 60 USD.

Zdroj: TZ Corsair
Nejpopulárnější skříně
reklama
Nejnovější články
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake
Společnost Intel nedávno vypustila do světa procesory generace Apollo Lake, čili nová slabá Pentia a Celerony navazující na Braswell. Nyní přichází Asus, který jeden z nich využívá na své nové základní desce.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Hubble našel na Europě nejspíše silné vodní gejzíry Hubble našel na Europě nejspíše silné vodní gejzíry
NASA včera uspořádala videokonferenci, před níž ohlásila důležitý nález týkající se měsíce Europa obíhajícího kolem Jupiteru. Hubble na něm zachytil nejspíše silné vodní gejzíry, díky nimž bude daleko snadnější hledat známky života.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik