www.svethardware.cz
>
>
>
>

Crucial MX300: TLC 3D NAND se rozšiřují

Crucial MX300: TLC 3D NAND se rozšiřují
, , aktualita
Dnes jsou mezi výrobci levných SSD oblíbené paměti NAND Flash s buňkami TLC, které jsou rovinné, ovšem jejich vlastnosti nejsou zrovna úžasné. Pak tu jsou ale také nové paměti 3D NAND s buňkami TLC, jež použil už i Crucial.reklama
Éra levných SSD zdaleka nekončí a jejich výrobci už přišli na to, jak cenu modelů s 2D NAND Flash s TLC buňkami ještě snížit. U těchto SSD vynechají i DRAM buffer, čímž dosáhnou ještě nižší výrobní ceny, ale také výkonu. Na druhou stranu se ale už začínají více používat i 3D NAND Flash s buňkami TLC, které mají mít ke 2D NAND Flash s buňkami MLC blíže co se týče výkonu i výdrže, i když tak slavné to nebude, jestli je zapotřebí SLC cache.

Společnost Crucial takové paměti poprvé využila v řadě SSD MX300, v jejímž rámci přijde na trh jako první limitovaná edice 750GB SSD. Tu pak posléze na trhu doplní modely s atypickými kapacitami 275, 525 a 1050 GB. Crucial využívá paměti své mateřské společnosti Micron, která je schopna vyrábět čipy MLC s kapacitou 256 Gb a TLC s 384 Gb. Každé výsledné pouzdro na MX300 má dva takové čipy, takže to znamená výslednou kapacitu 96 GB na pouzdro. Čili 750GB model využívá osm takových pouzder s hrubou kapacitou 768 GB, z čehož bylo něco ponecháno pro tzv. overprovisioning, čili jako záloha pro nahrazení případných vadných buněk.

I zde musí ale nastoupit technologie, která urychlí zápis dat, přičemž Crucial mluví o Dynamic Write Acceleration. Jde stále o to samé, co využívají i jiní výrobci, a sice využití části paměti jako rychlé SLC NAND Flash. Ta je sice rychlá, ale s nízkou kapacitou, takže se rychle zaplní. Data se pak musí zapsat nadvakrát, nejdříve do SLC cache a pak do hlavní TLC paměti.

Co se týče výdrže, Crucial mluví o hodnotě TBW (Total Bytes Written) 220 TB v případě úvodního 750GB modelu. Z toho vyplývá, že každou buňku bude možné přepsat alespoň 300x. Dle záruky můžeme každý den po dobu tříleté lhůty zapsat na SSD asi 200 GB dat, což pak odpovídá výsledným 220 TB. Každý zákazník by ale byl rád, kdyby mu SSD vydrželo déle než tři roky, ale je třeba říci, že zápis 200 GB denně je v případě domácího počítače, kam MX300 míří, velice nadhodnocený údaj. Spíše můžeme mluvit o 20 - 30 GB denně i při mnohahodinové práci.

SSD pracuje s kontrolerem Marvell 88SS1074, který používá také SanDisk nebo Plextor a slibuje podporu AES 256-bit, eDrive a TCG Opal 2.0. Výkon je celkem obvyklý pro moderní SSD s rozhraním SATA: 530 MB/s a 510 MB/s pro sekvenční čtení a zápis a 92.000 IOPS při náhodném čtení. Za 750GB model zaplatíme v přepočtu z liber nějakých 5600 Kč.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější pevné disky
reklama
Nejnovější články
Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi
Vesmírná sonda patřící Evropské kosmické agentuře včera po poledni slavnostně ukončila svou dlouhou pouť vesmírem. V závěru své dvanáctileté mise sonda dopadla na kometu, ze které sbírala data.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek