www.svethardware.cz
>
>
>

Čtvrtý Falcon 9 je doma, znovu poletí nejdříve v září

Čtvrtý Falcon 9 je doma, znovu poletí nejdříve v září
, , aktualita
Společnost SpaceX dokázala vyslat do vesmíru v krátké době již čtyři rakety Falcon 9, jejichž první stupeň dokázal sestoupit a bezpečně přistát. I ten, co přistál naposledy, je nyní na základně a plánuje se první opětovné vypuštění jednoho z nich.reklama
Raketa Falcon 9 poprvé úspěšně přistála na vodní plošině teprve na začátku letošního dubna a od té doby už má společnost SpaceX za sebou dva další úspěšné pokusy. Nyní Elon Musk ohlásil, že i čtvrtá raketa (jedna z nich přištála na zemi) byla dopravena do domovského hangáru v komplexu 39 na Mysu Canaveral a nyní ji čeká podrobná prohlídka a případně další úkony, které by ji měly připravit na další cestu. Zatím není jasné, který z již použitých prvních stupňů zase poletí, ale mělo by se tak stát v září nebo alespoň v říjnu.

SpaceX si v tomto roce zatím vede velice dobře. Přistávání Falcon 9 na vodní plošině už pomalu začíná být obvyklé a pozornost na sebe strhla také sebevědomá prohlášení Muska o misích na Mars. Ještě v minulém roce ale bylo přistávání Falcon 9 na vodní plošině pokaždé neúspěšné a navíc se k tomu přidalo jedno velké selhání stejné rakety.

Jak je vidět na fotografii, v pronajatém hangáru už pomalu dochází místo a nyní už zbyl prostor pro jen jeden první stupeň Falconu 9, ale SpaceX si může od NASA pronajmout další zařízení. To je ostatně celkem příjemný problém a nyní bude záležet spíše na tom, zda bude možné znovu a úspěšně odstartovat s již použitým stupněm rakety. To je ten pravý test, který musí Falcon 9 zvládnout, neboť bez možnosti opětovného použití je schopnost přistání v podstatě k ničemu. Zde nelze nevzpomenout na již dosloužilou flotilu raketoplánů NASA, jež sice letěly do vesmíru mnohokrát, ale pokaždé s tolika novými součástmi, že tento systém nebyl oproti klasickým raketám zrovna šetrný. Jenomže v případě raketoplánů byly hlavní pohonné jednotky na jedno použití, kdežto v případě Falcon 9 jde právě o znovupoužití prvního a nejsilnějšího stupně, takže srovnání Falcon 9 s raketoplány kulhá už jen kvůli tomu.

SpaceX tak doufá, že Falcon 9 budou ekonomicky daleko výhodnější pro znovupoužití než raketoplány a ostatně na to byly i navrženy. Můžeme se těšit na začátek podzimu a doufat, že to bude pro SpaceX další letošní úspěch.

Zdroj: Elon Musk
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
23.9.2016,  aktualita, Jáchym Šlik