www.svethardware.cz
>
>
>
>

Curiosity možná našla na Marsu pozůstatky explozivních sopek

Curiosity možná našla na Marsu pozůstatky explozivních sopek
, , aktualita
Sonda Curiosity od kosmické agentury NASA, která se na rudé planetě pohybuje v kráteru Gale, objevila na Marsu minerál, jenž by mohl být pozůstatkem dřívější explozivní sopečné činnosti. Mars tak mohl být výbušnější, než si vědci mysleli.reklama
Robotický rover Curiosity (nebo také Mars Science Laboratory) ze Země odletěl už v roce 2011, přičemž v roce 2012 se dostal na Mars, kde přistál v kráteru Gale na planině Aeolis Palus. V současné době provádí v kráteru Gale výzkumy - odebírá vzorky půdy, atmosféry a minerálů. Pomocí dat odeslaných na dálku v těchto vzorcích horniny ale tým vědců objevil minerál, který se nazývá tridymit. A právě ten by mohl být pozůstatkem dřívější explozivní sopečné činnosti na Marsu.

Až do nynějška se předpokládalo, že Mars neměl tak bouřlivou geologickou historii jako naše Země, kvůli tomuto objevu jsou ale vědci nuceni svou teorii přehodnotit. Až doposud byli přesvědčeni o tom, že sopečná činnost na Marsu byla spíš mírnějšího výlevného typu. Tento názor zastávali kvůli tomu, že na Marsu se nevyskytují tektonické desky, jako máme na Zemi.

Objev tohoto minerálu však není nezvratným důkazem o explozivních sopkách na Marsu. Jedná se však o minerál, který je možné najít v okolí výbušných sopek zde na Zemi. Výzkumný tým ale musí nyní ještě dokázat, že se minerál nevytvořil jiným způsobem než výbuchem explozivní sopky. Pokud se však potvrdí, že vznikl díky výbuchům, vědci ještě musí přijít na to, jak samotné explozivní sopky na Marsu vznikly.

Vědci nejdříve objevili část horniny, která by mohla obsahovat oxid křemičitý, tedy tridymit. Následnou analýzou zjistili velmi vysokou koncentraci daného minerálu v hornině. Minerál se do kráteru Gale dostal pravděpodobně pomocí vody z jiné části rudé planety, protože v minulosti byl Mars plný jezer a tekoucích řek potoků.

A zatímco probíhají tyto výzkumy na dálku, do lidské expedice na orbitu Marsu, kterou NASA plánuje v roce 2028, ještě zbývá hodně času. Soukromá společnost Elona Muska SpaceX se však do tohoto úkolu vrhla po hlavě. Elon Musk totiž ambiciózně plánuje, že přímo na Mars dopraví posádku už v roce 2025. Tyto mise astronautů přinesou ještě mnohem více objevů o Marsu, než jaké byly doposud provedeny jen roboticky a na dálku.

Zdroje: phys.org, slashgear.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
23.9.2016,  aktualita, Jáchym Šlik