www.svethardware.cz
>
>
>
>

Curiosity na Marsu vyčmuchala metan a organické molekuly

Curiosity na Marsu vyčmuchala metan a organické molekuly
, , aktualita
NASA dnes zveřejnila zajímavou informaci, dle níž se sondě Curiosity podařilo na Marsu zachytit stopy organických molekul. Jedná se o nález potvrzený dlouhodobým zkoumáním vzorků odebraných z marťanské půdy.reklama
Mars Science Laboratory, více známá pod svým jménem Curiosity, stále jezdí po povrchu Marsu, provádí pozorování jeho atmosféry a odebírá vzorky půdy a tamních minerálů. Díky tomu může být NASA lépe připravena pro budoucí mise, jež by měly vygradovat vysláním lidské expedice, ale k tomu povede ještě dlouhá a klikatá cesta. Nedávno byl ale proveden další krok, a sice úspěšná zkouška vesmírné lodi Orion.

Vraťme se ale do přítomnosti, respektive nejdříve do přelomu roku 2013 a 2014, kdy Curiosity zachytila oblasti s vyšší koncentrací metanu v atmosféře, který dle předpokladů měl původ v kráteru Gale severně od polohy sondy. Atmosféru s desetkrát vyšší koncentrací metanu zachytila její laboratoř Sample Analysis at Mars (SAM), dle jejíchž výsledků je koncentrace tohoto plynu v atmosféře jinak nižší, než bylo předpokládáno.

Dle NASA metan nepravidelně uniká z půdy a lze usuzovat, že v ní probíhá nějaká reakce. Na Zemi přitom metan ve velké míře vzniká z odpadů a výkalů produkovaných zvířaty a lidmi, ovšem to samozřejmě automaticky neznamená, že je na Marsu život. Metan může vznikat i jinak a právě na Marsu by mohlo jít spíše o proces serpentinizace olivínu reagujícího s vodou. Přítomnost olivínu prokázala už sonda Opportunity a o kráteru Gale se mluví jako o bývalém jezeru, které vyschlo před miliony lety. Právě sondy odhalily, že každý kubický metr půdy v kráteru obsahuje přes 70 litrů vody, která by mohla být využita při expedici, stejně jako případná ložiska metanu.


A nyní se již dostáváme k organickým molekulám, jež Curiosity detekovala ve vzorku půdy sebraném rovněž v kráteru Gale. Dle NASA jde vůbec poprvé, co mohla být jejich přítomnost na Marsu potvrzena. Organické molekuly byly totiž detekovány již dříve, ale nyní jde o první případ, kdy pracovníci NASA mohou říci, že pocházejí z tamního prostředí a nemají původ v sondě a jejích nástrojích. NASA si přitom dala na čas, neboť příslušný vzorek byl získán už v květnu předchozího roku a od té doby byly v laboratořích NASA prováděny experimenty simulující prostředí na Marsu, aby se vyloučil pozemský původ zachycených molekul. Curiosity přitom nahlásila hned několik typů organických molekul, jako například chlorobenzen, které se schovávaly v jílovci.

Nicméně NASA nemůže říci, zda detekované molekuly mají biologický původ. Ten by mohl být třeba v meteorickém prachu, případně je mohly "vyrobit" dopadající komety nebo různé geologické procesy. Dalším krokem tedy bude určení jejich původu, což je další krok k tomu, aby mohla být zodpovězena otázka, zda je či byl na Marsu život. Díky novému objevu ale tato pravděpodobnost stoupla.

Zdroj: Engadget

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake
Společnost Intel nedávno vypustila do světa procesory generace Apollo Lake, čili nová slabá Pentia a Celerony navazující na Braswell. Nyní přichází Asus, který jeden z nich využívá na své nové základní desce.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek