www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

D-Wave 2X: předchůdce kvantových počítačů s úžasným výkonem

D-Wave 2X: předchůdce kvantových počítačů s úžasným výkonem
, , aktualita
Pravé kvantové počítače jsou stále jen krásnou představou budoucnosti, ale některé modely se jim již přibližují. Takový počítač 2X od firmy D-Wave už dnes dokáže některé úlohy zpracovat stomilionkrát rychleji než klasický počítač.reklama
První počítač 2X od D-Wave je dnes umístěn v Ames Research Centre, které patří americké agentuře NASA, ovšem provozuje ho společnost Google. Zatím tedy nejde o pravý kvantový počítač, jako spíše zařízení využívající quibity a kvantové algoritmy, díky čemuž dokáže některé problémy řešit až stomilionkrát rychleji než normální počítače, a to díky masivně paralelnímu zpracování dat. Google tedy takto srovnává výpočty na systému 2X se simulovanými kvantovými výpočty na klasickém křemíkovém procesoru. Využil k tomu jistý algoritmus Quantum Monte Carlo, který emuluje chování kvantových systémů na konvenčních procesorech.

Procesor v systému 2X je vybaven celkem 2048 quibity, z nichž je polovina deaktivována, ale to pouze dočasně. Za zmínku stojí, že tento procesor negeneruje žádné teplo, ale aby mohl pracovat s kvantovým efektem, musí být chlazen těsně nad úroveň absolutní nuly a být ve vakuu a dokonale stíněn od okolního prostředí, které s quibity nesmí nijak reagovat. Prostě i jedna molekula by mohla narušit práci takového procesoru. Samotný systém přitom potřebuje jen málo energie a většinu z ní spotřebuje "The Fridge", tedy chladicí jednotka.

Na D-Wave 2X si tedy Crysis nezahrajeme, ale v případě, že provádíme výpočty s tisícem binárních proměnných, dokáže být takový počítač nesrovnatelně rychlejší než klasický počítač. Může tedy pracovat například na problému vyhledání nejnižšího bodu v rozlehlé krajině či prostě pro rozpoznávání objektů na fotografii. Kvantový počítač tedy nemá ambice stát se součástí našich mobilních telefonů nebo desktopů, ale může posloužit k tomu, aby některé služby jako rozpoznávání hlasu nebo plánování leteckého provozu pracovaly lépe, podstatně rychleji a nebyly k tomu zapotřebí superpočítače náročné na energii.

Nyní jde také především o propagaci budoucích schopností opravdových kvantových počítačů, která napomůže získat zájem veřejnosti i další finance pro jejich vývoj. Ty budou určeny také pro samotnou společnost D-Wave, která pokračuje s vývojem kvantových systémů. Také Google vyvíjí své systémy ve vlastní laboratoři a zatím říká, že zatím je prioritou vytvořit opravdu fungující systém bez ohledu na rozměry, cenu či cokoliv jiného.

Firmy se také jistým způsobem vrací do pravěku počítačových systémů, kdy počítače dokázaly zabrat celou místnost nebo i dům. I D-Wave 2x je zatím poněkud přerostlý, tedy vzhledem k tomu, co obsahuje a umí, a to právě kvůli nutnosti chlazení a kompletního odříznutí od okolních vlivů.

Zdroj: D-Wave, VentureBeat
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář