Dálkově ovládání bioroboti, kobylky jako hybridní čichové senzory

Dálkově ovládání bioroboti, kobylky jako hybridní čichové senzory
, , aktualita
Některý hmyz má velmi dobře vyvinutý čich a díky tomu se dá využít pro tvorbu žijících biorobotů. Spojení nanotechnologií a kobylek tak může vytvořit dálkově ovládané hybridní čichové senzory.reklama
Hybridizace zvířat je dnes velmi zajímavým tématem, kterému se věnují např. na Washington University v St. Louis. Tato univerzita obdržela grant na 750 tisíc dolarů na tři roky od Office of Naval Research (ONR) pro vývoj biorobotů s výbornými čichovými schopnostmi. Zatímco umělé senzory zápachu jsou stále relativně jednoduché, některá zvířata mají čichové ústrojí velmi dobře vyvinuté a toho se dá využít i v praxi. Baranidharan Raman, profesor biomedicíny, tvrdí, že "není třeba znovu vynalézat kolo" a chce využívat zvířata přímo ke tvorbě těchto biorobotů.


Kobylka


Jak toho vlastně chce dosáhnout? Jednoduchý mozek kobylek je ve spolupráci s čichovým ústrojím schopen dobře rozeznat nejrůznější zápachy. Vědci ale nehodlají simulovat samotný čich a receptory, ale chtějí monitorovat mozkovou aktivitu kobylek při vystavení určitým zápachům. K tomu je potřeba jen velmi malé elektroniky, která bude data monitorovat, zaznamenávat a odesílat. Cílem vědců je tedy vytvoření žijících hybridů zvířat a strojů. Elektronickou část má na starosti Shantanu Chakrabartty a jeho Adaptive Integrated Microsystems Laboratory.

Nicméně to zdaleka není vše. Výzkumníci chtějí také tyto kobylky dálkově ovládat. Pomocí biokompatibilních vláken chtějí vytvořit plasmonické nanostruktury na křídlech a s pomocí tepla by jim to mělo umožnit směrovat kobylky do míst, kam vědci budou chtít. Tyto nanostruktury mohou také pomoci sbírat těkavé organické sloučeniny a tím rozšířit možnosti analýz.

Zdroj: extrahw.com, engineering.wustl.edu
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat? Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat?
Už za necelý měsíc si budeme moci zahrát šestý díl hry Civilization Sida Meiera. Vývojářské studio Firaxis společně s 2K Games nyní oznamuje, jaké jsou minimální a doporučené specifikace pro PC. Stačit bude i slabší sestava.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti
Už dříve se objevily informace o chystané kartě NVIDIA GeForce GTX 1050, přičemž dnes už se můžeme podívat na očekávané specifikace také lepší verze s označením GTX 1050 Ti. Co nám tyto modely s TDP pod 75 W nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
SSD pro PCIe mají před sebou světlou budoucnost plnou růstu SSD pro PCIe mají před sebou světlou budoucnost plnou růstu
Pokud existuje nějaká oblast spojená s PC trhem, kterou v nejbližších letech čeká prudký a stabilní růst, jsou to SSD. A zvláště ta, která jsou určena pro rozhraní PCI Express, jichž je na trhu naštěstí stále více. Co je tedy dle odhadů čeká do roku 2020?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek