www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

DDR4 v mainstreamu: přechod usnadní moduly UniDIMM

DDR4 v mainstreamu: přechod usnadní moduly UniDIMM
, , aktualita
Paměti DDR4 jsou tady, ovšem ve světě počítačů pro běžné spotřebitele se s nimi zatím setkáme pouze u platformy HEDT Intelu, čili u nových Haswell-E. Nicméně můžeme nahlédnout do plánů Intelu, které napoví, kdy se dostanou také do mainstreamu.reklama
Paměti DDR4 se tedy nyní využívají na platformě Intel s čipovou sadou X99 a procesory Haswell-E a u klasických Core Haswell je využít nemůžeme a stejně tak ani na žádné dostupné platformě firmy AMD. Pokud tedy nechceme pořizovat Haswell-E, či potažmo nový Xeon, nemusí nás ani trápit, že tyto paměti jsou přibližně dvakrát dražší než DDR3. A právě tento podstatný cenový rozdíl byl důvodem pro to, aby AMD ani pro příští rok neplánovalo přechod na DDR4, ačkoliv by byl jejich výkonnostní potenciál velmi výhodný pro jeho APU. Zapotřebí by ale byly moduly DDR4 s podstatně vyšší frekvencí než je základních 2133 MHz, což by se dále prodražilo a ve spojení s relativně levnými APU by to nemělo žádný smysl.

Když si vzpomeneme na dobu, kdy se do mainstreamu dostaly paměti DDR3, pak v případě Intelu jde o dobu čipových sad X38 a P35, kdy byl paměťový kontroler ještě jejich součástí, tedy nebyl umístěn v samotném procesoru. Intel P35 přitom podporoval jak paměti DDR3, tak starší DDR2, takže výrobci základních desek si mohli vybrat a někdy nabídli dokonce i podporu obou typů na jedné desce.

Mohlo by se zdát, že podpora DDR3 a DDR4 u jednoho typu procesoru dnes již nehrozí, a to právě kvůli integrovanému paměťovému kontroleru, ovšem právě to si má Intel na nás chystat. I tak si musíme počkat na generaci, která vedle staré technologie a využije i DDR4. A chystané Broadwell, jež jsou již v podstatě za rohem, takovou generací rozhodně nebudou. Však už jenom to, že sklady firem přetékají vyrobenými a dosud neprodanými čipy DDR3 je dostatečný důvod pro to, aby byl nástup DDR4 pozdržen.

Co si má tedy Intel chystat? V podstatě něco podobného jako v případě čipové sady P35 Express, čili podporu obou typů pamětí. Využít se má k tomu nový formát slotu DIMM, takzvaný UniDIMM (Universal DIMM), do nějž budeme moci zasunout paměti DDR3 i DDR4 pro 260 pinů. A prvními procesory, které budou moci něco takového využít, mají být chystané Core "Skylake", čili generace nastupující za Broadwell, kterou si Intel chystá pro příští rok. Jejich integrovaný paměťový kontroler tedy bude podporovat DDR3 i DDR4, což se má týkat i světa notebooků a jeho SO-DIMM.

To ale neznamená, že na deskách se sloty UniDIMM budeme moci využít dnešní moduly DDR3 DIMM. Zapotřebí budou zcela nové moduly UniDIMM, jež se však budou dodávat s levnějšími DDR3 (standardními i LP) nebo dražšími DDR4, které by měly být s postupně vysychajícími zásobami čipů DDR3 levnější, až je zcela nahradí.

Modul pro UniDIMM bude mít rozměry 69,6 x 20 mm, čili bude podstatně kratší než DIMM a spíše se bude blížit modulům SO-DIMM. Standardem pro DDR3/LPDDR3 UniDIMM budou paměti s frekvencí 1866 MHz a DDR4/LPDDR4 mají začínat na 2666 MHz, což bude standardní frekvence pamětí pro Skylake. Pro výkonnější počítače budou připraveny i další standardy, a to 2133MHz moduly DDR3 a 2933MHz DDR4 a samozřejmě budou k dispozici i rychlejší paměti, ale nepůjde o standard.

Intel si však bude muset své UniDIMM prosadit, protože jde o jeho dítko a ne o něco, s čím by přišel JEDEC. Zájem ale už vyjádřily firmy Kingston a Micron.

Zdroj: techPowerUp
Nejpopulárnější paměti
reklama
Nejnovější články
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě
Vypadá to, že zájem o hru No Man’s Sky jen tak nevyprchá, jen ten zájem nebude takový, jak by si její tvůrci přáli. Advertising Standards Authority ve Velké Británii už prošetřuje to, co lidé z Hello Games slibovali i slibují a co hra opravdu poskytuje.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek