www.svethardware.cz
>
>
>

Devátá planeta se rýsuje, někde by tam měla být

Devátá planeta se rýsuje, někde by tam měla být
, , aktualita
Astronomové postupně nacházejí další indicie toho, že v našem systému existuje dosud neobjevená planeta, která je větší než Země a my ji zatím neodhalili proto, že má neobvyklou oběžnou dráhu a je také velice vzdálená.reklama
O deváté planetě se spekuluje již dlouho, pokud však za ni stále nepokládáte Pluto, která byla již před řadou let ze seznamu planet naší soustavy vyřazena, neboť je příliš malá. Stále ještě hypotetická devátá planeta, o níž je nyní řeč, by se však mezi ně pravděpodobně zařadila, neboť má být dle předpokladů astronomů hmotnost dvou až patnácti Zemí. Nyní nám astronomové ve studii zveřejněné v The Astronomical Journal předkládají další indicie, dle nichž by tato planeta skutečně měla existovat.

Devátá planeta má být rozhodně tak hmotná, aby byla schopna výrazně ovlivňovat své okolí, přičemž právě na detekci takových změn se astronomové při jejím hledání spoléhají. Chadwick Trujillo a Scott Sheppard před několika lety analyzovali planetku Sednu a jiné menší objekty s výrazně eliptickou dráhou, jejíž charakter napovídal, že by mohla být ovlivněna velice hmotným objektem, který se pohybuje ve stejná části vesmíru. Právě od nich pochází odhad o planetě s hmotností dvou až patnácti Zemí. V tomto roce pak jiný tým astronomů vytvořil počítačovsou simulaci, která tuto domněnku podporuje a uvádí, že by mělo jít o cca 10x vetší planetu v porovnání se Zemí, která se pohybuje asi 600 AU od Slunce, čili 600x dále než Země.

Nyní se opět ozvali pánové Trujillo a Sheppard, že objevili několik desítek objektů ve vnější části našeho systému a řada z nich má opět ukazovat na přítomnost velké planety. Ta nejlepší indicie pochází od dvou planetoidů s průměrem cca 200 kilometrů, jež je v souladu s hodnotou tzv. argumentu perihelia. To znamená, že byly objeveny další objekty, jejichž eliptické dráhy jsou v prostoru podobně orientované jako dráha předpokládané planety. Celkově se v daném prostoru nachází asi 15 potvrzených objektů s tak moc eliptickou dráhou, že na ni nemá vliv ani Saturn a ani Neptun.

Scott Sheppard tak nyní odhaduje pravděpodobnost existence deváté planety na 80 % a každé další podobné nově detekované planetoidy či jiné objekty ji budou zvyšovat. Můžeme tak říci, že tato planeta pravděpodobně existuje, ale jak bychom ji mohli najít? Je možné, že by ji mohl přímo vidět takový Hubbleův teleskop nebo i teleskopy přímo na Zemi, ale také je zřejmé, že tento objekt nebude příliš zářivý a může být v podstatě kdekoliv. Bude tak třeba mít obrovské štěstí, nebo se astronomové mohou pokusit najít další objekty, jež byly ovlivněny devátou planetou, a mohly by je tak k ní nasměrovat.

Zdroj: Space.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře