www.svethardware.cz
>
>
>

Dexmo: rukavice, díky níž ucítíme virtuální realitu

Dexmo: rukavice, díky níž ucítíme virtuální realitu
, , aktualita
Rostoucí trh s moderními zařízeními pro virtuální realitu láká stále více firem. Nedávno svůj nový headset ohlásil výrobce monitorů AOC a nyní se přihlásila čínská společnost Dexta Robotics s rukavicemi Dexmo.reklama
Už dlouho si můžeme číst o různých doplňcích, které nám mají zajistit celkově lepší vjem virtuální reality. Co se týče toho vizuálního a případně sluchového, to zajistí samotné headsety, ale když nás pak virtuální realita zcela odřízne od té opravdové, pak v té zůstanou naše ostatní smysly. Jde pak především o možnosti interakce, čili využití končetin a hmatu, na něž se různé firmy zaměřují. K tomu mohou posloužit různé ovladače vybavené senzory nebo rovnou celá šlapadla, která nám umožní zahrát si na křečka v kolesu a běhat po virtuálním světě, aniž bychom se v tom reálném hnuli z místa. Co ale když si budeme chtít nějaký virtuální objekt osahat či rovnou vzít do rukou? K tomu mají posloužit exoskeletonové rukavice Dexmo, jež byly nyní představeny ve zbrusu nové verzi, která už nevypadá jako "garážový hardware".

Princip je naprosto jednoduchý. Rukavice slouží jednak jako pohybové ovladače, jež může počítač rekonstruovat ve 3D světě, což je základní předpoklad toho, abychom mohli uchopit nějaký objekt. Když pak natáhneme ruku třeba po virtuální gumové kačence, exoskeletonová rukavice začne na jednotlivé prsty působit silou, která by měla víceméně odpovídat odporu gumového těla oné kačenky. Uvnitř dlaně však nic nemáme, neboť rukavice na ně působí z opačné strany, takže je nutí se rozevírat.

Je tak zřejmé, že zde bude záviset především na tom, jak je celý systém vyladěn. Počítač by měl být schopen přesně určit polohu jednotlivých prstů na daném objektu, aby pak rukavice za každý z nich tahala tou správnou silou. Je také naprosto zřejmé, že jde pouze o sílu působící na prsty a ne na celou ruku. Dexmo tak nemůže simulovat tíhu nějakého objektu, nebo i odpor při jeho posunování, čili zkrátka vše, k čemu potřebujeme svaly celé ruky, nejen prstů.


Má ale prostředky k tomu, abychom jednoznačně rozlišili uchopení virtuálního meče třeba od mačkání polštáře. Ruklavice přitom pracuje bezdrátově a má být i dostatečně lehká, aby se uživatel brzy neunavil. Otázka je výdrž baterií a zatím také můžeme vidět, že výrobce nemá vlastní pohybový senzorický systém, neboť používá ovladače od firmy HTC, která je vyvinula pro svůj headset Vive (ten má ostatně člověk ve videu na hlavě).

Výrobce uvádí, že toto zařízení nechce vypustit na trh do té doby, než na něm bude připraven software, který by je mohl využít. Plánuje se, že kromě HTC Vive bude moci rukavice Dexmo pracovat i s konkurenčním Oculus Rift a s Microsoft Hololens. Co se týče účelu, zájem by mohli mít nejen hráči, ale také různé firmy, což je potvrzeno právě podporou Hololens, který v žádném případě není primárně vyvíjen jako herní či zábavní zařízení.

Zdroj: Extremetech

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat? Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat?
Už za necelý měsíc si budeme moci zahrát šestý díl hry Civilization Sida Meiera. Vývojářské studio Firaxis společně s 2K Games nyní oznamuje, jaké jsou minimální a doporučené specifikace pro PC. Stačit bude i slabší sestava.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek