www.svethardware.cz
>
>

Díky MIT bude možné číst i zavřené knihy

Díky MIT bude možné číst i zavřené knihy
, , aktualita
Asi před deseti lety výzkumníci z MIT ukázali, že mohou využít snímání v terahertzových frekvencích pro přečtení dopisu uzavřeného v obálce FedExu. Nyní v MIT Media Lab tuto metodu značně zdokonalili.reklama
Výzkumníci MIT Media Lab nyní zkombinovali snímání v terahertzových frekvencích s jistým sofistikovaným algoritmem pro zpracování zachycených dat, díky čemuž bude možné číst text i ze zavřených knih. Taková technologie může posloužit nejen špiónům nebo velkému bratru, ale také historikům, kteří se budou snažit číst knihy příliš poškozené nebo choulostivé na to, aby se mohly otevřít.

V MIT v tomto případě vytvořili jakéhosi hybrida mezi sonarem a letištními skenery, kterými musíme projít na cestě k letadlu. Využívá elektromagnetického záření v terahertzových frekvencí a nízké intenzitě. Takové vlny nejsou ani milimetr dlouhé a jsou vhodnější než jiné typy vln, jež mohou procházet materiálem (zvukové či rentgenové). Jde o to, že různé chemické substance dokáží absorbovat terahertzové elektromagnetické vlny, takže takový záznam vytvořený inkoustem nebo jiným barvivem se pak dobře ukáže na měritelných změnách. Právě to dokáží letištní skenery využít k identifikaci různých látek. Rentgenové záření přitom není schopno rozlišit mezi čistým papírem a popsaným papírem, takže se pro takovou věc nehodí.

Využívá se zde také princip refrakce, čili lámání elektromagnetického záření (a dle dalšího popisu technologie snad i reflexe, tedy odrazu). Mezi jednotlivými stránkami jsou malé kapsičky vzduchu, které jsou jen několik mikrometrů tlusté (pokud však nejde o knihu v pokročilém stádiu rozkladu). Právě díky rozdílu v refrakci mezi vzduchem a papírem je možné zjistit, že skener začal zkoumat novou stránku a především se díky rozhraní mezi papírem a vzduchem záření odrazí zpět k detektoru. Vysokofrekvenční elektromagnetické záření se dá také využít podobně jako sonar, a to využitím velice krátkých impulzů, v jejichž případě se může změřit, za jak dlouho se odrazily do detektoru a tím se přesně změří i hloubka, do které se dostaly. To navíc v daleko vyšší přesnosti než při využití ultrazvuku.

Údaje ze skenovacího zařízení zpracovává algoritmus vyvinutý na Georgia Tech, který je schopen si poradit i se zvlněnými stránkami a špatně vytisknutým textem. O technologii již vyjádřilo zájem Metropolitní muzeum v New Yorku, aby se tamní pracovníci mohli podívat do starých knih, které jsou v takovém stavu, že se je nikdo neodvažuje otevřít. Velice zajímavý je také samotný algoritmus, o němž autor skeneru z MIT prohlásil, že je schopen se snadno vypořádat s většinou ověřovacích systémů captcha.

Zdroj: Extremetech
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek