www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

DirectX 12 zajistí vyšší výkon i nižší spotřebu

DirectX 12 zajistí vyšší výkon i nižší spotřebu
, , aktualita
V posledních měsících se AMD snaží prosazovat své nové API Mantle, které na jeho kartách konkuruje zavedenému DirectX. Chystá se ovšem DirectX 12, které má dle Intelu přinést výrazně vyšší výkon i nižší spotřebu.reklama
Intel se rozhodl veřejně demonstrovat pokrok, jakého Microsoft dosáhl při vývoji nové verze API DirectX 12. Na konferenci Siggraph 2014 tak Intel ukazoval grafické demo, kde si vykreslování scény vzaly na starost nejdříve DirectX 11 a pak pro srovnání DirectX 12 se svým Direct3D. A proč si takovou ukázku nevzal na starost Microsoft, nebo třeba NVIDIA či AMD? Nejspíše proto, že k tomu byl využitý procesor Intel Core i5 s integrovanou grafikou HD 4400 v tabletu Surface Pro.

Demo ukazuje pole asteroidů, v němž jich prý je na 50.000 a zároveň v něm diváci mohli vidět aktuální spotřebu procesoru a jeho integrovaného jádra, stejně jako i výkon, čili počet vykreslených snímků za sekundu. Dle okolních obrázků můžeme říci, že DirectX 12 snižuje především zátěž procesoru.

První obrázek ukazuje vykreslování scény při pevně daném počtu snímků za sekundu, čili s využitím DirectX 11 i 12 scéna nuceně běžela na stejné FPS. V takovém případě se ukázal téměř poloviční pokles spotřeby, což ukazuje na podstatně vyšší efektivitu nového API, které pro dosažení stejných FPS potřebuje daleko méně zdrojů. A právě zde jde především o zátěž procesoru, což ukazuje na to, že grafický výkon bude v DirectX 12 daleko méně vázán na procesor.

V druhém případě už nebyl výkon DirectX 12 svázaný, a ty tak mohly ukázat, co umí. Výsledkem byl velmi výrazný rozdíl ve výkonu, a to 19 vs. 33 FPS, což je asi 70% nárůst. Zajímavé je i porovnání spotřeby. V DirectX 12 se na úkor procesoru více využívalo grafické jádro, přičemž hardware byl dle Intelu hnán k maximu svých možností.

Tyto možnosti nového API jsou velmi důležité, protože Microsoft jej ve spolupráci s Intelem vyvíjí tak, aby bylo dobře využitelné i u tabletů a mobilních PC, kde hraje důležitou roli energetická efektivita. V případě stolních PC můžeme chtít vysoký výkon bez ohledu na spotřebu, ovšem v případě mobilních zařízení nemusí být vždy nutné, aby hardware poskytoval svůj nejlepší výkon. Otázkou pak je, jak bude nové API vyladěno. Mluví se o tom, že se nakonec projeví obě výhody, čili nižší spotřeba i vyšší výkon, ale nepůjde to pochopitelně do takových extrémů, jaké byly prezentovány.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek