www.svethardware.cz
>
>
>

Disketa s kapacitou 128 GB, aneb spojení starého s novým

Disketa s kapacitou 128 GB, aneb spojení starého s novým
, , aktualita
Jistý hračička, který provozuje kanál na YouTube pod jménem Dr. Moddnstine, si pohrál se starou 3,5" disketovou mechanikou i samotnou disketou. Ta díky tomu nenabídne svých původních 1,44 MB, ale rovnou 128 GB.reklama
Pokud ještě pamatujete staré 3,5" diskety (nebo snad dokonce 5,25" či 8" diskety), možná na ně vzpomínáte se smíšenými pocity plnými nostalgie a frustrace. To druhé zmiňuji především kvůli tomu, že nebyla výjimka, když jste si natěšeni přinesli s sebou domu dvacet disket plných .arj souborů, z nichž jedna nešla přečíst. Občas tedy zafungovalo její profouknutí, zatřesení, padesát pokusů o přečtení či jiné voodoo, ale jindy se prostě nezadařilo a my jsme měli smůlu. Kvůli tomu i kvůli nezadržitelně se snižující kapacitě, což řadu z nás donutilo raději nosit s sebou drahocenný pevný disk, se diskety postupně odebraly do křemíkového nebe (nebo pekla), stejně jako jejich nástupci v podobě spolehlivějších ZIP či SuperDrive s vyšší kapacitou.

Dr. Moddnstine se ale rozhodl, že si tuto dobu připomene, ale ne s pomocí starého hardwaru a magnetického způsobu zápisu. Šel na to jednoduše, neboť do samotné diskety umístil prostou 128GB kartu typu SD tak, aby se její konektory objevily právě ve výřezu pro hlavu, přičemž namísto ní byla mechanika vybavena čtečkou. Na první pohled jde tedy o normální disketu a normální mechaniku, která se v systému hlásí jako 3,5" mechanika A:. Pouze namísto 1,44MB máme k dispozici 128 GB, což má své kouzlo.

Takové zařízení vytvořil v rámci úprav starého desktopu IBM Aptiva z poloviny 90. let. Ten vybavil moderním hardwarem, a to konkrétně základní deskou ASUS Maximus VIII, procesorem Core i7 s vodním chladičem od Corsairu, 16 GB RAM a grafickou kartou Radeon R9 390. To je slušný výkonnostní skok od původního hardwaru založeného na procesoru Intel 486 DX/2.


Pokud vás zajímá celá úprava skříně počítače IBM Aptiva pro moderní hardware, zde se můžete podívat na fotografie z průběhu stavby. Pokud jste ale zrovna na mobilním připojení, pak vězte, že jich jsou desítky a nejsou zrovna malé.

Zdroj: Geek.com

Nejpopulárnější paměťové karty
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře