www.svethardware.cz
>
>
>
>

Dnes nám hacknuli premiéra

Dnes nám hacknuli premiéra
, , aktualita
Nedá mi to, abych nezačal parafrází Jaroslava Haška: „Tak nám hacknuli premiéra, paní Millerová.“ Twitterový účet předsedy vlády Bohuslava Sobotky se dnes podařilo na několik minut ovládnout hackerům. Je to spíš chyba premiéra, nebo spíš Twitteru?reklama
Napřed fakta. Dnes dopoledne po desáté se zatím neznámým hackerům podařilo asi na dvacet minut ovládnout účet předsedy vlády České republiky Bohuslava Sobotky na Twitteru (@SlavekSobotka). Následně byl tento účet zneužit k rozeslání několika xenofobních a podobných tweetů. Jakkoli nerad používám slovo xenofobní (protože se poslední dobou hrozně zneužívá a snadno se s ním nálepkují odpůrci), teď se mi hodí, abyste měli představu, co se se Sobotkovým účtem zhruba dělo.

Dále přiznávám, že Twitter sice používám, ale že má náš premiér vlastní účet jsem vážně netušil. A setrval bych v blažené nevědomosti i nadále, nebýt dnešního – samozřejmě mediálně hojně propíraného – hacknutí. A jelikož je náš web o IT, nebudu se tady věnovat politickému komentování celé záležitosti, ale soustředím se na její technologickou rovinu. První otázka, která vyvstává, je, jestli jde o chybu premiéra, nebo o chybu Twitteru.


Twitter Bohuslava Sobotky


Samozřejmě nevím, jestli měl premiér na svém účtu snadno prolomitelné heslo „bohuslav“ nebo jen o trochu složitější „AG4kj44Xp2109qW05“. Takže nevím, jak moc obtížné bylo samotné hacknutí. Ale Twitter podporuje i dvoufaktorovou autentizaci pomocí mobilu a SMS, takže se dá zabezpečit dost solidně. Pokud ji premiér nepoužívá, jde o jeho chybu, nebo především o chybu informatiků na Úřadu vládu ČR, kteří mu tohle řešení neporadili.

Na uvedené pozici se totiž podobné útoky dají (a mají) očekávat. Každopádně nevím, jak to bylo, ale spíš bych chybu hledal v okolí premiéra, než u Twitteru. Na druhou stranu je i Bohuslav Sobotka do nějaké míry jen normální uživatel Twitteru a možná ho možnost napadení jeho účtu vůbec nenapadla. Přiznávám, že ani já sám na svém účtu na Twitteru dvoufaktorovou autentizaci také nepoužívám. Ale já zase nejsem předseda vlády České republiky.

Docela by mě zajímalo, jestli bude na základě dnešního útoku přijato nějaké systémové řešení pro chování vrcholných politiků na sociálních sítích (a zejména pro vládní a ministerské informatiky), nebo jestli celá věc vyšumí do ztracena. Aspoň do doby než podobná situace zasáhne někoho dalšího z vrcholné politické reprezentace.

Nechci být špatný prorok, ale asi bych vsadil i větší částku na druhou možnost. Dobrá zpráva nakonec – dotčený účet na Twitteru už je zase v těch správných rukou.

Zdroj: iDNES.cz
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře