Do vybavení ISS přibudou HoloLens

Do vybavení ISS přibudou HoloLens
, , aktualita
Microsoft zahájil spolupráci s NASA, aby vyvinuli Sidekick, projekt používající komerční technologie, aby pomohli astronautům na ISS, k čemu všemu tam bude headset pro rozšířenou realitu sloužit?reklama
Sidekick chce využít předností HoloLens, aby pomohl kosmonautům v různých situacích, kdy budou potřebovat pomoct. Že je projekt již na vysokém stupni vývoje, dokazuje, že HoloLens na ISS (Mezinárodní vesmírnou stanici) dorazí již 28. června, kdy se uskuteční 7. zásobování společností SpaceX.

"HoloLens a další systémy virtuální nebo rozšířené reality jsou přístroje, které boří hranice, navíc mohou pomoci řídit budoucí objevy a zajistit, aby muži a ženy mohli provádět kritické výzkumy na ISS," prohlásil Sam Scimemi, šéf programu ISS ve velitelství NASA ve Washingtonu. "Tato nová technologie může nakopnout budoucí objevy, které vyžadují větší nezávislost, například cestu na Mars."

Již proběhly první testy, zdali je headset použitelný i ve stavu beztíže. Ty proběhly na Weightless Wonder C9 od NASA. Nakonec se ukázalo, že na ISS mohou HoloLens zaručit takové použití, jaké se od nich očekává. Konkrétně je to cíl, aby se headset používal jako pomoc astronautům, když potřebují poradit. Dále pomůže v tréninku kosmonautů, ale o tom níže.

První z možností, jak astronautům pomoci, je propojení se Zemí pomocí "Remote Expert Mode", které používá Skype. V praxi to bude znamenat, že se člověk na Zemi spojí s astronautem, aby mohl vidět to, co vidí jeho kolega ve vesmíru. Může mu pomáhat v reálném čase. Prozatím se astronauti museli spolehnout jen na psané nebo hlasové instrukce, které nemusely být zcela dostačující.

Další zajímavou funkcí je "Procedure Mode", který využije přednosti rozšířené reality od Microsoftu. Projekt umožní, aby se díky headsetu objevovaly holografické ilustrace na objektech, se kterými má astronaut pracovat. Tento mód lze dobře využít při trénování, což může společnosti NASA pomoci například při cestách na Mars.

Po příjezdu na ISS se samozřejmě budou HoloLens jen testovat, aby byly ověřeny všechny funkce. První ostré nasazení se očekává 21. července během NASA Extreme Environment Mission Operations.

Sidekick ale není jen malá spolupráce NASA a Microsoftu, ve skutečnosti se jedná o dlouhodobou spolupráci. Například dříve tento rok obě společnosti oznámily spolupráci na OnSight, technologii, jež umožní vědcům, aby s HoloLens pracovali virtuálně na Marsu.

Jedná se o celkem zásadní změny, které pomohou astronautům v krizových situacích. Kdyby 200 astronautů, kteří se již na ISS objevili za posledních 15 let, kdy ISS funguje, dozvěděli, jaké technologie se v budoucnu objeví, možná by zatoužili svůj výlet mimo Zemi na chvíli odložit.

Zdroj: nasa.gov
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře