www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Dočkáme se nakonec systému Microsoft Android?

Dočkáme se nakonec systému Microsoft Android?
, , aktualita
Končí definitivně pokus prosadit mobilní verzi Windows? Steven J. Vaughan-Nichols domnívá, že Microsoft teď vsadí vše na vývoj vlastních aplikací pro Android a možná se dočkáme i jeho vlastní verze Androidu. A je taková změna kurzu pro Redmond riziková?reklama
Po ne až tak dávné konferenci Microsoft pro vývojáře Build 2016 v San Franciscu se na základě prezentovaných produktů i sdělených prohlášení vysokých představitelů redmondského giganta začínají objevovat komentáře ohledně budoucí strategie společnosti, včetně aktuálních drobných korekcí i zásadnějších změn kurzu.

Steven J. Vaughan-Nichols z Computerworldu si na základě sdělení z uvedené konference, že Windows 10 Mobile letos nejsou prioritou, myslí, že Microsoft se prioritně zaměří na vývoj aplikací pro Android a vlastně tak víceméně vzdává úsilí o prosazení vlastního operačního systému pro mobilní telefony. Nejdřív stručně probereme Vaughan-Nicholsovi argumenty a pak přidám svou vlastní polemiku s jeho názorem.

Vaughan-Nichols nejprve připomíná klíčová čísla – po loňském nepříjemném propadu se podle Gardnerů dostal tržní podíl mobilních Windows někam na 1,7 %. Podle redaktora Computerworldu je to jasný důkaz nezájmu jak uživatelů, tak vývojářů. Podle jiných čísel od IDC mají mobilní Windows 2,2 % mobilního trhu. Buď jak buď, ať tahle čísla vůbec nevypadají dobře.

Podle Vaughan-Nicholse se na základě uvedených výsledků Microsoft teď místo na mobilní Windows soustředí na vývoj aplikací pro Android a možná vydá i vlastní verzi tohoto systému. Příznakem soustředění na Android je, že společnost portuje aplikace dříve typické pro Windows do prostředí Androidu. Jako příklad uvádí třeba Cortanu.


Microsoft Android


Dále usuzuje, že za nákupem Xamarinu je snaha umožnit provoz .NET Frameworku a programů psaných v jazyce C# na Androidu (a iOS). Forrester Research mluví o cross-platformní strategii Microsoftu. Slabina uvedené argumentace ohledně Xamarinu podle mě tkví v tom, že se dá interpretovat i obráceně – jako snaha přetáhnout vývojáře do vlastního ekosystému a přitom jim nechat možnost i nadále vyvíjet i pro Android a iOS.

Nakonec Vaughan-Nichols zmiňuje už rok trvající spolupráci mezi Microsoftem a Cyanogenem. Výsledkem této kooperace dvou významných hráčů podle něj bude buď přímo Microsoft Android, nebo systém pod jiným názvem, ale plný služeb Microsoftu a vazeb na jeho cloud. To nezní ani špatně, ani úplně nelogicky.

Teď ta slibovaná rizika takovéto redmondské strategie. Už delší dobu se objevují pokusy dostat Android na desktop – naposledy třeba Remix OS. Co když budou uvedené pokusy úspěšné? Dále se podle všeho teď Microsoftu začíná dařit v segmentu 2-in-1 (Surface, Surface Pro a Surface Book) a Android je v tomto segmentu konkurentem Windows 10. Měl by tedy vůbec podporovat konkurenční platformu? Na druhou stranu by čistě teoreticky mohl být vlastní redmondský Android zbraní proti cizím Androidům na desktopu – prostě záložní plán B.

Na rozdíl od Vaughan-Nicholse soudím, že Microsoft má dvě paralelní strategie. Jednak skutečně chce dostat maximum svých aplikací i služeb na Android i na iOS a jednak nevzdává ani mobilní Windows. Příští rok mají přijít telefony třídy Surface a vše může být rázem jinak. Pokud budou tyto novinky stát za to. Možná Microsoft jenom vyčkává, protože současné modely Lumia nejsou až tak moc úspěšné.

Navíc se podle mnoha příznaků zdá, že vývojáři začínají mít zájem o univerzální aplikace, což by časem znamenalo i dostatek aplikací pro mobilní Windows. Pozitivní na tom každopádně je to, že uživatelé budou mít v mobilním (a možná i desktopovém) segmentu pořád hodně na výběr.

Zdroj: Computerworld
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek