www.svethardware.cz
>
>
>

Doprava kolem Marsu houstne, dvě sondy se minuly o 3 km

Doprava kolem Marsu houstne, dvě sondy se minuly o 3 km
, , aktualita
Zájem o Vesmír je veliký, a tak není divu, že kolem planety Mars obíhá už několik výzkumných sond. Začíná jich být čím dál více, což počátkem letošního ledna vyústilo ve sblížení dvou z nich a manévry pro zabránění srážky budou muset být častější.reklama
Kolem planety Mars obíhá několik výzkumných sond. Od roku 1997 je to již dnes neaktivní NASA Mars Global Surveyor, jejíž poloha se odhaduje, od roku 2001 Mars Odyssey od NASA, v roce 2003 byla vypuštěna sonda Mars Express od ESA (European Space Agency) a v roce 2006 další sonda od NASA, Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). V minulém roce se pak počet sond výrazně zvýšil o další dvě, Mars Atmosphere and Volatile Evolution (MAVEN) od NASA a Mars Orbiter Mission z indického vesmírného výzkumu. Celkem kolem planety obíhá 5 činných a jedna nečinná sonda. Není divu, že s rostoucím počtem oběžných drah těchto sond kolem planety roste i riziko jejich srážky.


Planeta Mars

Zdroj: mars.nasa.govNapř. sonda MAVEN má eliptickou dráhu, takže občas je blíže k planetě než ostatní sondy a někdy naopak dále. Nyní je nutno využívat pokročilejší systém monitorování polohy sond, neboť díky různě tvarovaným oběžným drahám vzniká podstatně více možných míst střetů a je pak nutné na základě vyhodnocených dat provádět úhybné manévry. Např. počátkem letošního ledna se MAVEN a MRO k sobě přiblížily na dvě míle (zhruba 3 kilometry). Nové procesy koordinace pohybu ale nebudou jen zabraňovat srážkám, ale umožní také výzkum jednoho místa pomocí dvou sond zároveň, pokud budou blízko sebe. Bude možné dostat data pro stejný výzkum ze dvou zdrojů najednou a zpřesnit tak výsledky.


Oběžné dráhy sond kolem Marsu

Zdroj: mars.nasa.govZdroj: nasa.gov
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG
Společnost Warhorse Studios už od roku 2011 pracuje na hře, která bude zajímat zvláště české hráče. Jde totiž o RPG z prostředí samotného srdce českých zemí, a to na počátku 15. století. My se na ni teď podíváme podrobněji.
Dnes,  preview, Jan Vítek
Dell po akvizici EMC posiluje i cloudové partnerství s Master Internet Dell po akvizici EMC posiluje i cloudové partnerství s Master Internet
Serverhostingová společnost Master Internet byla v průběhu léta vybrána jako jedna z prvních pro nový progresivní typ partnerství společnosti Dell sdružující ověřené cloudové a hostingové poskytovatele.
Dnes,  inzerce, PR článek
Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty? Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty?
Jde o dva poměrně nové segmenty trhu informačních a komunikačních technologií, které již teď přinášejí dostatečně zajímavé technologie zákazníkům. Přitom jsme teprve na počátku rozvoje těchto segmentů a přínos příslušných řešení se podle všeho bude stupňovat.
Včera,  aktualita, Michal Hala
V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS
Americký soud potrestal dvaceti lety vězení muže kosovského původu, který měl bez oprávnění proniknout do databází a získaná osobní data poskytovat teroristům z tzv. Islámského státu za účelem vytváření seznamu potenciálních cílů.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik